Domácí léčivo v podobě bobkového listu ulehčí peněžence. Pomáhá trávení i krevnímu oběhu

Fotografie: Thamizhpparithi Maari / Creative Commons / Attribution-Share Alike 4.0

Bobkový list je lahodné koření, které disponuje účinnými složkami a nabízí nespočet přínosů pro lidské zdraví. Stačí ho přidat do svého pravidelného jídelníčku.

Bobkový list je oblíbené koření ze středomoří, které kromě skvělé chuti nabízí řadu užitečných zdravotních přínosů pro lidské tělo – jeho účinky jsou však známé již po tisíce let například také v tradiční indické medicíně, kde se používal zejména pro úlevu od bolestí žaludku a ochranu před srdečními nemocemi. Vytěžit z něj však můžete podle odborníků mnohem více, a to jednoduše jeho přidáním do svého jídelníčku, nebo pálením v místnosti, což vám mimo jiné poskytne duševní pohodu.

Bobkový list a jeho zdravotní přínosy

Bobkový list můžete přidat do svého jídelníčku, nebo ho pálit v místnosti, což vám mimo jiné přinese úlevu od stresu a duševní pohodu. Skvěle se hodí k masovým pokrmům, polévkám nebo také některým omáčkám. Jakmile ho začnete konzumovat pravidelně, můžete se těšit z následujících přínosů:

  • Trávení: Bobkový list se tradičně využívá ke stimulaci trávení. Pomáhá totiž podporovat průchod stravy trávicím traktem a snižovat nadýmání, přičemž může být užitečný také při zažívacích potížích, jako jsou nadýmání, křeče, pálení žáhy nebo ztráta chuti k jídlu.
  • Antioxidanty: Koření obsahuje velmi silné antioxidanty, jako jsou například flavonoidy, které pomáhají chránit buňky před oxidativním stresem. Stejně tak hrají tyto složky důležitou roli v obranyschopnosti imunitního systému a mohou přispět k prevenci některých onemocnění.
  • Protizánětlivé vlastnosti: Polyfenoly obsažené v bobkovém listu také disponují protizánětlivými účinky, díky čemuž pomáhají snižovat záněty v těle a přispívat k jeho celkovému zdraví.
  • Regulace hladiny cukru v krvi: Bobkový list může mít pozitivní vliv na hladinu cukru v krvi. Má totiž pozitivní vliv na produkci glukózy a zlepšuje citlivost na inzulín, což může být velmi užitečné zejména pro lidi s cukrovkou.
  • Antimikrobiální vlastnosti: Bobkový list obsahuje také éterické oleje, které pomáhají bojovat proti bakteriím a plísním. Díky tomu se toto koření tradičně používá i jako přírodní konzervační prostředek.
  • Krevní oběh: Antioxidanty obsažené v bobkovém listu podporují funkci krevního oběhu a chrání cévy před poškozením. Stejně tak mohou snižovat vysoký tlak a mají velmi pozitivní vliv na srdeční sval.
krevní skupina
Fotografie: Pexels

Pokud vás trápí psychická nerovnováha, můžete u sebe doma spálit několik bobkových listů. Silné aroma stimuluje mozkové buňky a téměř ihned vám poskytne duševní pohodu.

Zdroj: National Library of Medicine

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]