Výsledky rozsáhlé studie mluví jasně: Vejce mohou chránit před vznikem mrtvice

Cévní mozková příhoda patří mezi velmi časté civilizační nemoci. Rizikovými faktory může být nezdravý způsob života, nedostatek pohybu, nebo například kouření. Pomoci však mohou vejce!

Američtí vědci přišli s tím, že konzumace jednoho vajíčka denně dokáže značně eliminovat rizika vzniku mrtvice. Pakliže si tedy dopřáváte pravidelně k snídani vejce, jste na správné preventivní cestě.

Devítiletá studie zaměřená na konzumaci vajec v souvislosti se vznikem mrtvice

Vědci si k rozsáhlé studii vybrali půl milionu lidí, které průběžně sledovali celých devět let. Tito respondenti jedli po tento celý čas alespoň jedno vejce denně. Výsledky výzkumu jsou tedy následující:

  • Respondenti měli až o 11 % nižší riziko vzniku srdečních chorob.
  • Riziko vzniku cévní mozkové příhody se snížilo o celých 26 %.
  • Některým respondentům byla naměřena vyšší hladina HDL (zdravého) cholesterolu v krvi.
  • Lidé, kteří pravidelně jedli vejce, měli hladinu krevního cukru v rovnováze a udržovali si i poměrně zdravou hmotnost.
Fotografie: Pixabay

Jaké látky vejce obsahují?

Vejce bychom mohli nazvat jakousi superpotravinou, která našemu tělu dodá nespočet výživných látek, vitamínů a minerálů. Bohatá jsou vajíčka na vitamín A, B12, B5, B6, B2, D, E a K. Obsahují i draslík, fosfor, zinek, vápník a železo. Pokud plánujete celkovou očistu organismu, jsou k detoxikaci vejce jednoznačně vhodná.

Doplníte jimi tělu i aminokyseliny a antioxidanty. Jíst vejce můžete v podstatě, jak je libo. Nejzdravější metodou je vaření. Přidávat je můžete i do nejrůznějších pomazánek, polévek, nebo omáček.

Fotografie: Pixabay

Vajíčka nakupujte skutečně čerstvá, abyste neohrozili své zdraví. Čerstvost zkontrolujete snadno tak, že vejce ponoříte do vody. Pokud vyplavou na hladinu, neměli byste je konzumovat. Čerstvá vejce zůstanou na dnu nádoby. Rovněž by při protřesení neměla vejce „šplouchat“.

Úvodní Fotografie: Freepik

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]