Domácí bylinná mast je přírodní alternativou léků proti bolesti a při léčbě menších zranění

Studovali jste někdy složení produktů, kam může patřit i mast, které si kupujete v lékárně jako první pomoc, když se necítíte dobře? Nebo ještě hůř, četli jste si někdy v příbalovém letáku o vedlejších účincích takových výrobků? Naštěstí existuje lepší způsob, jak si pomoci od bolesti než léky, a sice přírodně vyráběnými mastmi, jejichž ingredience, jako jsou bylinky, vám nemohou nijak ublížit.

Přírodní ingredience

Bylinná mast první pomoci je bezpečným a účinným způsobem, jak se vypořádat s kousnutím nebo bodnutím od hmyzu, jak si ulevit od bolesti, rychleji zahojit škrábance, popáleniny i modřiny. Můžete ji použít i na opary. K její přípravě se doporučuje použít čerstvé bylinky. Nechte je přes noc mírně povadnout, aby ztratily asi 50% vody.

  • velká hrst čerstvých listů jitrocele
  • velká hrst čerstvých listů hřebíčku
  • listy a květy černohlávku obecného
  • šálek olivového oleje
  • 30 g včelího vosku
  • 40 kapek esenciálního levandulového oleje

Zároveň si připravte hrnec s dvojitým dnem, ve kterém budete směs zahřívat, a také nezapomeňte uzavíratelnou nádobu, ve které budete mast uchovávat.

První kroky

Bylinky si nasbírejte den dopředu a nechte je přes noc na chladném, tmavém místě trochu povadnout, aby ztratily polovinu svého obsahu vody. Následující den rostliny jemně nasekejte a vložte na dno hrnce, ve kterém budete zahřívat olej. Tento postup není na jeden den, takto zahřívejte olej každý den, asi 3 – 5 dní. Že se rostliny dobře extrahovaly, poznáte, že olej zezelenal a voní po přítomných bylinkách. Skrze čistou bavlněnou utěrku směs zceďte, abyste tekutinou naplnili alespoň jeden šálek.

Spojení se včelím voskem

Nyní je potřeba na mírném plameni zahřát včelí vosk, jakmile se roztaví, přidejte zcezený olej a dobře promíchejte. Je normální, že včelí vosk v této fázi mírně ztuhne. Míchejte, dokud se vše krásně nespojí. Sundejte z plotýnky a přidejte esenciální levandulový olej. Opět pečlivě promíchejte a nalijte do nádoby, ve které budete mast uchovávat.

Skladování bylinné masti

V tuto chvíli nechte směs zcela vychladnout a ztuhnout. Bylinnou mast byste měli skladovat na chladném místě a do jednoho roku od přípravy spotřebovat. Mast oceníte především v létě, kdy na nás útočí nepříjemný hmyz, a vaše dítka si užívají teplé počasí, s čímž přichází i mnoho pádů, oděrek, rozbitých kolen, hmyzích bodnutí a štípanců. Na vše můžete použít tuto domácí mast, o níž sami přesně víte, co přesně obsahuje.

Fotografie: Pixabay

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]