Romantická procházka po pláži se proměnila v noční můru. Riziko, které ignorovali, číhá v každém moři

Fotografie: Eva Rinaldi / Creative Commons / Attribution-Share Alike 2.0

Mladý pár nemohl uvěřit svým očím, když uviděl své nohy po procházce po pláži. Mladý muž se ženou zjistili, že se stali obětmi neviditelného nepřítele.  

Není nic romantičtějšího, než strávit dovolenou s milovanou osobou a denně se s ní procházet po písečných plážích. Když se na podobný výlet vydali Eddie Zytner a Katie Stephensová, nikdy netušili, že by jejich odpočinkové dny mohly skončit s nepříjemnými následky v důsledku napadení neviditelného nepřítele. Zpočátku je pouze svědily nohy, ovšem pak se dozvěděli, že je problém mnohem horší. Tohle riziko není radno podceňovat, říká doktorka Sarah Taylor.

Romantický výlet skončil noční můrou

Když se Katie Stephenson (22) a Eddie Zytner (25) vrátili z týdenní dovolené u karibského moře, začaly je úporně svědit nohy. Ačkoliv si zpočátku mysleli, že se jedná o pouhou alergii nebo jiný, méně závažný problém, brzy zjistili, že jde o něco mnohem horšího. Brzy se jim totiž na nohou také objevily otoky, uzlíky a puchýře, kvůli kterým byli také několikrát hospitalizováni v nemocnici – teprve však až po několika týdnech jim byla diagnostikována příčina.

Lékaři zjistili, že svědění a infekci způsobily larvy měchovců, které se zavrtaly do kůže milenců, a poté putovaly až do krevního oběhu. To byl však bohužel pouze začátek jejich potíží – cutaneous migrans je kožní onemocnění způsobené larvami různých hlístic z čeledi mikroskopických měchovců. Člověk tak může mít v nohách desítky červů, kteří v důsledku pohybu larev vyvolávají zánět a následné svědění, zarudnutí a puchýře.

Putující larva nepřežije dlouho v lidském těle, které není jejím hostitelem, a obvykle během několika dní umírá. Trvalo však velmi dlouho, než noční můra pro Eddieho a Katie konečně skončila. „Nemocnice odmítla naši žádost o léky (ivermektin), které jsme potřebovali k léčbě infekce, a tak jsme byli nuceni léky dovážet z Kanady,” sdělil pár.

akné na obličeji

Když pokožka volá SOS: Podle změny jejího vzhledu lze poznat, kterými zdravotními problémy trpíte

Příznaky problému

Hlavním příznakem infekce měchovci je silné svědění a nepohodlí, které je výsledkem reakce těla na přítomnost parazita – svědění může být zpočátku mírné, ale obvykle se s postupující infekcí stupňuje. Mohou se objevit i další příznaky, jako je například:

  • zarudnutí a otok kůže
  • výrazné, viditelné čáry nebo cestičky na kůži, které jsou stopami po pohybu larev
  • puchýře a uzlíky na kůži

V závažných případech může dojít také k sekundární bakteriální infekci, která může vést k dalším příznakům, jako je horečka, zimnice a celková slabost.

Zdroj: Healthline, Webniusy

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]