Pampelišky jsou pravý klenot mezi léčivkami. Jejich kořeny mají blahodárné účinky na lidské tělo

Close up of dandelion meadow in sunny summer day

Asi by vás ani nenapadlo, že pampelišky, které rostou téměř všude, mohou být skvělé nejen na pohled. Ano, můžete z jejich květů vyrobit vynikající med. A jejich kořeny jsou naproti tomu úžasným pomocníkem při nejrůznějších zdravotních obtížích. Pampelišky totiž obsahují celou řadu vitamínů a minerálů.

Patří mezi ně vitamín A, K, C, E, vápník, draslík, kyselina listová a komplexní vitamíny B. Pomocí jejich kořenů můžete řešit své problémy s trávením, křečovými žilami nebo dokonce s lupénkou. Věřte tomu, že tato hezká květina s výrazně žlutými květy je přímo zázračná a při správné přípravě se díky ní můžete snadno zbavit mnoha nepříjemností.

Léčivé účinky pampelišky

Pro léčebné účely můžete využít pampelišku prakticky celou. Z květů uděláte med. Listy můžete sklízet na jaře i v létě, ale na jaře mají nejlepší chuť. V čerstvé podobě je lze přidávat do salátů a konzumovat je syrové, anebo lehce blanšírované. Při vaření je také můžete použít místo špenátu. Sušené listy se používají k přípravě čajů, které zlepšují trávení a suchý kořen je skvělou náhražkou kávy.

Pampelišky fungují jako přírodní projímadlo a diuretikum. Dávají do normálu fungování ledvin i jater. Odborníci provedli také experimenty na zvířatech s extraktem z kořenu pampelišky a zjistili, že by se mohlo jednat o účinný prostředek v boji proti rakovině tlustého střeva a jater. Velkou výhodou je, že pampeliška nemá vůbec žádné vedlejší účinky, takže se její konzumace nemusíte obávat.

Naordinujte si pampelišku v případě zácpy

Díky tomu, že funguje jako přírodní projímadlo, je báječná při potížích s trávením a vylučováním. Pomáhá dát trávení do pořádku a aktivuje pohyb střev. Připravený čaj také stimuluje produkci žluči v těle. Příčin pro zácpu může být hned několik. Prevence je samozřejmě nejlepší, ale pokud již potíže máte, jde o přírodní cestu, jak se jich zbavit. Zácpu nejčastěji způsobuje:

  • strava s nízkým obsahem vlákniny,
  • léky a další toxiny přítomné v organismu,
  • dehydratace těla (zejména v letních měsících),
  • nedostatek fyzické aktivity.

Nezadržujte přebytečnou vodu

Nefungují-li ledviny správně, může docházet k ukládání vody v organismu. K podobnému ukládání tekutin ale může u žen docházet také v závislosti na PMS. Pampelišky obsahují vysoký obsah draslíku, což je základní složka i u léků, které v tomto případě doporučují lékaři. Nechcete-li do sebe cpát další chemii, spolehněte se raději na přírodní medicínu.

Lékař vám samozřejmě vždy předepíše léky v případě jakýchkoli obtíží. Pokud patříte mezi ty, kteří toho mají dost a chtějí se léčit přírodní cestou, pampeliška je jedna z mnoha bylin, které pomáhají na celou řadu potíží. Navíc si ji můžete nasbírat na zahradě, případně si čaj zakoupit a doma připravit.

Fotografie: Pixabay, Freepik

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]