Neléčená dna se stává chronickým onemocněním. Je potřeba hlídat hromadění kyseliny močové

Fotografie: Parkov~enwiki / Creative Commons / Attribution-Share Alike 4.0

Dna je nebezpečné onemocnění, které vzniká v důsledku nahromadění kyseliny močové v těle. Pokud rozpoznáte její příznaky, raději se obraťte na lékaře.

Dna je nepříjemný problém, který označuje různé stavy způsobené nahromaděním kyseliny močové v těle. Nejčastěji však onemocnění postihuje dolní končetiny a lze ho zvládat pomocí užívání správných léků a návyků zdravého životního stylu. Je ovšem důležité, abyste v případě rozpoznání jejích příznaků co nejdříve vyhledali svého praktického lékaře, který vám pomůže začít s léčbou, říká doktorka Alana Biggers.

Nejčastější příznaky dny

U akutní dny se příznaky objevují poměrně rychle, neboť se v takovém případě hromadí krystaly kyseliny močové v kloubech, kde zůstávají po dobu 3 až 10 dní. Jakmile k tomu doje, mohou se objevit silné bolesti a otok, přičemž postižený kloub může být teplý. Je také důležité poznamenat, že někteří lidé mají v krvi příliš mnoho kyseliny močové, ale nemají žádné příznaky – nelze je tedy zařadit mezi pacienty s dnou, přestože to vypadá, že by onemocněním měli trpět také.

Pokud se však toto onemocnění neléčí, může se stát chronickým. Často pak vede k tvorbě hrudek zvaných tofy, jež postihují zejména klouby, kůži a měkkou tkáň, která je obklopuje. Tyto usazeniny pak mohou trvale poškodit vaše klouby a znemožnit váš pohyb. Je proto velmi důležité začít s léčbou dny co nejdříve, abyste se vyhnuli jejím možným dopadům a mohli dále žít bezproblémový život.

Příčiny hromadění kyseliny močové

Dna vzniká v důsledku hromadění kyseliny močové v krvi, což je problém, ke kterému může přispívat mnoho stavů – zejména poruchy krve, metabolismus nebo dehydratace. Dále mohou stát za tímto stavem problémy s ledvinami nebo štítnou žlázou či dědičné poruchy. Pravděpodobnost vzniku onemocnění se také zvyšuje, pokud:

  • jste muž středního věku nebo žena po menopauze,
  • ho mají vaši rodiče, sourozenci či jiní členové rodiny,
  • nadužíváte alkohol,
  • často užíváte léky, jako jsou diuretika a cyklosporin,
  • máte onemocnění, jako je vysoký krevní tlak, onemocnění ledvin, onemocnění štítné žlázy, cukrovka nebo spánková apnoe.

Přírodní prostředky pro úlevu od vbočeného palce, které zároveň fungují i preventivně

tlak hypertenze
Fotografie: Freepik

K rozvoji dny může přispívat také častá konzumace potravin s vysokým obsahem purinů, které lidské tělo rozkládá právě na kyselinu močovou. Jedná se především o červené maso, orgánové maso, určité mořské plody a také alkohol.

Zdroj: Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]