Příznaky, které ukazují na problémy s játry a většina lidí je přehlíží

Fotografie: Freepik

Játra jsou klíčovou součástí našeho trávicího systému. Jsou odpovědná za odstraňování toxinů z krve, produkci žluči, pomoc při trávení tuků, ukládání glukózy, tvorbu bílkovin pro srážení krve a mnoho dalšího.

10 příznaků, že vaše játra nejsou v pořádku

  • A zase ta únava! Lékaři přesně nevědí, jakým způsobem poškození jater způsobuje únavu, ale je to jeho nejčastější příznak.
  • Nevolnost (závratě). Nevolnost je způsobena hromaděním toxinů v krvi, což snižuje schopnost jater provádět filtraci toxinů.
Fotografie: Freepik
  • Bledá stolice. Výkaly ztmavnou žlučovými solemi, které se normálně vylučují játry. Pokud je stolice bledá, může to znamenat problém s játry nebo jinou částí žlučového systému.
  • Černá dehtovitá stolice se může objevit v pokročilém stadiu onemocnění jater a je způsobena průchodem krve gastrointestinálním traktem. Vyhledejte lékařskou pomoc.
Fotografie: Freepik
  • Žlutá kůže nebo oči (žloutenka). Vyskytuje se v důsledku hromadění bilirubinu (žlučového pigmentu) v krvi, protože jej nelze efektivně zpracovat. Kůže může také ze stejného důvodu svědit – žlučové kyseliny dráždí receptory.
  • Pavoučí žíly (malé tepny ve tvaru pavouka, které se tvoří na kůži ve skupinách). Často vypadají jako červená tečka s krevními cévami jdoucími z jejího středu, podobně jako nohy pavouka. Mohou se vyskytovat i u zdravých žen, ale pokud se nacházejí ve větším množství v horní části těla nebo u mužů, mohou naznačovat onemocnění jater.
  • Snadná tvorba modřin. Dochází k nim kvůli snížené schopnosti jater vytvářet srážecí složky krve.
Fotografie: Freepik
  • Zčervenání dlaní (palmární erytém). Asi u čtvrtiny lidí s cirhózou se objeví palmární erytém – zarudnutí kůže na dlaních.
  • Tmavá moč. Tmavě oranžová, jantarová, kolová nebo hnědá moč může být známkou onemocnění jater. Barva je způsobena akumulací příliš velkého množství látky zvané bilirubin, kterou poškozená játra nejsou schopna úplně rozložit.
  • Nadýmání (ascites). Ke zvýšení objemu břicha dochází v důsledku zadržování vody v dutině břišní. Z toho důvodu mohou natékat i nohy a kotníky.
Fotografie: Freepik

Jak játra ochránit?

Játra jsou dosti odolným orgánem, schopným do určité míry regenerovat buňky. Opakované poškození jejich tkání ovšem často vede k zánětu, zjizvení a cirhóze. To vede ke kontrakci, ztvrdnutí a dalším změnám v jejich struktuře, které narušují normální fungování celého organismu. K poškození může vést vysoká konzumace alkoholu nebo toxinů, strava s vysokým obsahem tuku a některé virové infekce, jako je hepatitida. Dokud není poškození tkáně dostatečně závažné, nevykazuje nemocnění jater obvykle žádné příznaky.

Pro správný chod jater je zapotřebí dodržování zdravého životního stylu. Abyste předešli neduhům spojenými s játry, měli byste do svého jídelníčku zařadit potraviny obsahující látky, které tomuto orgánu ulehčí práci. Pro podporu správné funkce jater se po staletí používá rostlina zvaná ostropestřec mariánský.

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]