Cviky na úlevu od bolesti, kterou způsobuje zánět sedacího nervu

Fotografie: Scientificanimations / Creative Commons / Attribution-Share Alike 4.0

Ischias neboli zánět sedacího nervu může způsobit takové bolesti, že nebudete schopni každodenních povinností. Zkuste několik vhodných cviků, jež přinesou úlevu.

Sedací nerv trápí v určité fázi života téměř každého člověka. Někdy může být bolest tak silná, že vám brání v každodenním životě. Pokud do sebe nechcete neustále házet léky, zkuste několik jednoduchých cviků pro zmírnění bolesti sedacího nervu, radí fyzioterapeutka Elizabeth Wolkin. V každém případě je také rozumné navštívit lékaře, jehož léčbu však můžete podpořit i správným pohybem.

Zánět sedacího nervu

Zánět sedacího nervu neboli ischias svírá nerv a způsobuje bolest v hýždích a nohách. Tyto bolesti mohou být tak silné, že můžete mít problémy s chůzí. Může také způsobit zranění, infekci a další svalové problémy. Vyzkoušejte tedy níže uvedené cviky, abyste již nadále nemuseli chodit v bolestech.

Fotografie: Depositphotos

Protahování na židli

Najděte si židli, posaďte se na ni a opět vstaňte. Tento pohyb proveďte několikrát za sebou. Poté zvedněte jednu nohu a opřete se kotníkem o koleno druhé nohy, která se stále opírá o podlahu. Předkloňte se tak, abyste cítili, jak se vám natahují svaly od kostrče nahoru. Cítit byste měli i svá stehna. Totéž v podstatě proveďte i vestoje. Postavte se, jednu nohu opřete o koleno druhé a několikrát se posaďte a zase vstaňte. Nohy následně vyměňte. Opakujte, dokud můžete.

Zvedání nohou na všech čtyřech

Opřete se o dlaně i kolena. Paže a stehna by s trupem měly tvořit pravý úhel. Nyní natáhněte jednu nohu, pata by měla směřovat ke stropu, opět vraťte koleno na podložku. Takto opakujte 5x s jednou nohou. Následně končetiny vyměňte. Nedělejte žádné rychlé pohyby, vše by mělo být plynulé, ne trhané. Také nechoďte přes bolest.

Protažení hýždí vleže

Tento cvik je trochu podobný mrtvému ​​tahu, akorát ležíte na zádech. Pokrčte kolena, jednu nohu opřete o druhou (kotník by se měl dotýkat kolene nohy, která se stále opírá o zem) a snažte se obě nohy zvednout a tlačit k hrudníku. Pořádně protáhněte hýždě. Poté nohy vyměňte.

Konečné protažení hýždí

Po každém cvičení je potřeba se protáhnout. Najděte si měkkou podložku nebo koberec a lehněte si břichem na zem. Nyní přesuňte koleno jedné nohy pod sebe až k prsům. Druhá noha zatím stále zůstává natažená. Budete muset trochu nadzvednout trup těla a pokrčit lokty. Relaxujte a hluboce dýchejte. Opakujte s druhou nohou. Časem bude cvik méně a méně nepříjemný.

Zdroj: Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]