Nebojte se prošlých potravin, některé z nich můžete v klidu jíst i po datu spotřeby

Fotografie: Depositphotos

V obchodě je vhodné před koupí potravin zkontrolovat datum spotřeby. Pokud vám v lednici zůstanou produkty po datu spotřeby, není třeba je hned vyhazovat.

Plýtvání potravinami je často skloňované téma. Každému se jistě někdy stane, že v lednici zapomene potraviny, které již mají po datu spotřeby. Ne všechny je však nutné ihned vyhazovat do koše. Existuje mnoho potravin, které můžete s klidným svědomím zkonzumovat i po doporučeném datu. Není tajemstvím, že uváděné je minimální datum trvanlivosti, říká lékař Devon Golem.

Rozlišujte v textu

Zatímco na některých potravinách je datum minimální trvanlivosti na některých je datum expirace. V prvním případě bychom si měli přeložit větu jako doporučení, že potraviny máme zkonzumovat nejlépe do určeného data. Může jít například o pivo. V druhém případě je doporučené spotřebovat do určitého dne. V tomto případě jde většinou o mléčné výrobky, které je opravdu ideální sníst včas.

Fotografie: Pixabay

Například dortová směs zkáze jen tak rychle nepodlehne. S klidným svědomím ji můžete použít i čtyři měsíce po datu spotřeby. Důležité je však skladovat ji na suchém a chladném místě. Mléko, pokud ho neotevřete, vydrží také o něco déle, než je jeho datum spotřeby.

V tomto případě je však vhodné ho před konzumací ochutnat, aby nebylo zkyslé. Jablečný protlak v plechovce vydrží ještě déle. Použít můžete klidně více než rok prošlý protlak z rajčat.

Fotografie: Freepik

Med vydrží dlouho

Podobně jako rajský protlak je na tom také med. Prodejci musí uvádět datum spotřeby. V případě medu je to však spíše formální věc. Med totiž nikdy neprojde. Po čase se však může změnit jeho textura nebo barva. Podstatné je ovšem samozřejmě jeho skladování. Veškeré konzervované výrobky můžete jíst i tři roky po datu spotřeby. Tvrdé sýry, které jsou zabalené pak můžete jíst klidně měsíc po datu expirace. Zkontrolujte však, jestli na nich není plíseň. V případě chleba záleží hlavně na tom, jestli není plesnivý.

Fotografie: Freepik

Pokud chcete déle skladovat máslo, aby vydrželo čerstvé, je vhodné ho dát do mrazáku. Ani jogurty po datu spotřeby nemusíte hned vyhodit. Kontrolujte však zápach a texturu. Suché těstoviny můžete jíst i po třech letech. Mražené výrobky můžete také bez problému konzumovat po datu spotřeby, stejně jako lupínky nebo oplatky. Čokoládu snězte klidně osm měsíců po doporučeném datu. Nakládanou zeleninu můžete jíst i dva roky po datu spotřeby, pokud bude zavřená.

Zdroj: EatThis

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]