Potraviny, které škodí slinivce okamžitě vyřaďte ze svého jídelníčku

Fotografie: Depositphotos

Každý, kdo měl někdy nějaké problémy se slinivkou, ví, že její léčba je běh na dlouhou trať. A mnohdy se to úplně nevrátí do normálu.

Slinivka je sice malinká, ale nesmírně důležitá. Hraje klíčovou roli v trávících procesech a také dokáže produkovat hormony. A stejně, jako hrdina dětských filmů, Pepek námořník, má velice ráda špenát. Také jí velice prospívá zelený čaj. Co naopak slinivce opravdu neprospívá? Nejčastější věci, které slinivce škodí úplně nejvíce, prozradila Natalie Olsen.

Cigarety jí hodně škodí

Každá cigareta je špatná nejen pro lidské plíce, ale také pro slinivku. Když je někdo na cigaretách závislý, dost snadno dostane rakovinu slinivky, která se bohužel nedá léčit. Kuřáci na tohle riziko ale bohužel zapomínají, a soustředí se především na plicní testy. To je ale veliká chyba, každý kuřák by si měl nechávat kontrolovat i slinivku.

Fotografie: Pixabay

Smažená jídla a slinivka

Milujete smažené hranolky, sýr, řízky nebo třeba takovou rybu? Ano, možná se nemůžete dočkat, až si něco takového dáte, ale vaše slinivka to upřímně nenávidí. Proč? Za prvé jsou pokrmy, které jsou smažené na másle, sádle nebo oleji těžko stravitelné a za druhé obsahují velké množství tuků. Tyto tuky jsou většinou spojovány se zvýšeným rizikem cukrovky a obezity.

Vnitřnosti také nejsou dobré

Vnitřní orgány jako jsou játra, srdce, ledviny nebo žaludek bohužel neobsahují jen bílkoviny, ale také hodně nenasycených mastných kyselin a cholesterolu, které nepříznivě ovlivňují slinivku břišní. Také mohou obsahovat velké množství zdraví škodlivých složek, jako jsou například steroidy, růstové hormony nebo antibiotika.

Fotografie: Pixabay

I cukr je škodlivý

Cukr je velice návykový, a je jedním z největších nepřátel lidského zdraví. Skrývá se totiž skoro ve všech potravinách, například v cereáliích, chlebu a dokonce i v kečupu. Jeho nadměrná konzumace vede k zánětu slinivky břišní, což může vést až k rozvoji cukrovky. Rozhodně byste to s ním neměli přehánět.

Zdroj: Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]