Vyhrát boj s bolestí sedacího nervu pomůže obyčejný tenisový míček. Úleva se dostaví během chvíle

Fotografie: Depositphotos

Bolest sedacího nervu bývá častá. Sedací nerv vede od dolní části zad dolů a pokračuje po zadní straně každé nohy. Bolesti vás může zbavit masáž.

Ischias dokáže velmi potrápit. Příznaky se odvíjejí od toho, v jakém místě je sedací nerv poškozen. Nepohodlí, bolest nebo mravenčení se mohou rozšířit až na chodidlo a prsty u nohou. Jak se omezujícího ischiasu zbavit? Jednou z možností je navštívit lékaře. Druhou je vyzkoušet masáž bolestivého místa, která oblast prokrví a uvolní. Relaxací svalu kolem nervu dojde k úlevě, říká fyzioterapeutka Elizabeth Wolkin.

Příznaky ischiasu

Ischias na sebe začíná upozorňovat slabostí a mravenčením v noze. Také vás bude bolet v zádech. Tato bolest je charakteristická tím, že se zhoršuje, když sedíte. Mezi další příznaky patří bolest kyčle, slabost, necitlivost nebo potíže s pohybem nohy. Ischias odlišíte od jiných bolestí tím, že postihuje pouze jednu stranu dolní části těla. Typická je vystřelující bolest, která vám ztíží vstávání.

Fotografie: Depositphotos

Jak si ulevit masáží

Možná to zní zvláštně, ale od bolesti sedacího nervu si pomůžete klasickým tenisovým míčkem. Ten tlačí na body ve svalu vedle sedacího nervu. K tomu, abyste vyvinuli na míček tlak, na něj lehněte a tělesná hmotnost vám pomůže. Svaly se tak uvolní a prokrví. Zlepší se v nich krevní oběh a pohyblivost končetin. Masáž tenisákem využijete i při svalovém napětí.

Jak na to?

Lehněte si na bok. Vyhmátněte si u kyčle důlek. Měla by vám napovědět bolest. Tam si položte míček a lehněte si na něj. Pro lepší masáž se mírně pohybujte a kruťte. Pokrčte si nohy a znovu se jemně pohybujte a nechte míček, aby vás masíroval.

Další cvik provádějte v poloze na zádech. Míček umístěte zhruba do poloviny půlky zadku v linii kyčle. Nalehněte na něj a mírně pokrčte kolena. Těmi můžete kývat ze strany na stranu, abyste podpořili masáž.

Kdy vyhledat odborníka?

Pokud se vám nedaří domácí léčbou ani masáží stav zlepšit a bolest přetrvává, nebo se dokonce zhoršuje, budete muset navštívit odborníka. Vyplatí se vám i péče kvalitního fyzioterapeuta. Nespoléhejte se za každou cenu na babské rady a nenechte bolest přerůst do těžko zvládnutelných rozměrů.

Zdroj: Healthline, Saskhealthauthority