Popraskané paty budou hladké jako miminko. Mezi účinné spojence patří jablečný ocet i teplá voda

Fotografie: Depositphotos

Mozoly jsou nepříjemným problémem, který dokáže velmi snadno narušit váš každodenní život. Existují však jednoduché domácí způsoby, jak se jich zbavit.

Pokud vás neustále trápí mozoly na chodidlech nebo jiných částech těla, nemusíte ihned spěchat k lékaři nebo užívat drahé komerční prostředky. Existuje totiž nespočet domácích způsobů, jak problém vyřešit snadno a přirozeně – můžete je například namočit, a poté postupně odřít pemzou. Pomoci si však můžete mnohem více způsoby, a to mimo jiné za zlomek peněz, říká doktorka Cynthia Cobb.

Teplá voda

Než vyzkoušíte jakékoliv náročné procedury, možná vám pomůže dvacetiminutová koupel v teplé vodě. Po osušení pokožky ručníkem vyzkoušejte, zda můžete vrstvu mozolu jemně setřít pouhým prstem – pokud ne, jistě to půjde během několika namáčení. Jedná se o jeden z nejjednodušších způsobů, jak si účinně a rychle pomoci, aniž by vás to nijak zvláště bolelo.

Jablečný ocet

Jablečný ocet obsahuje kyseliny, které pomáhají změkčit ztvrdlou kůži, což může být užitečné při zbavování se mozolů. Aby byl proces co nejúčinnější, připravte si roztok ze čtyř dílů vody a jednoho dílu jablečného octa a namáčejte do něj postižené místo zhruba 20 minut. Jakmile uplyne stanovená doba, pravděpodobně se vám podaří snadno sloupnout jednu nebo dvě vrstvy vystouplé kůže.

Ricinový olej

Ricinový olej má účinné vlastnosti, které z něj činí léčivé přírodní mazivo na kůži. To může být užitečné, když se snažíte upravit pokožku, abyste mohli mozol setřít. Připravte si lázeň z teplé vody a 5 lžic ricinového oleje, namočte do ní postižené místo a nechte několik minut působit. Po dokončení kúry by se měla vystouplá kůže sama od sebe sloupnout a problém by měl být vyřešen.

ricinový olej nádoby
Fotografie: Freepik

Odstranění odumřelé kůže na chodidlech: Práci odvede parafínový vosk či ovesné vločky

Pemza

Pemza může být obzvláště užitečná, když máte mozol na chodidlech nebo na loktech, kde je špatně vidět. Postižené místo důkladně namočte, například do teplé vody, a poté k němu přiložte nástroj – tlačte na něj krouživými pohyby a snažte se ho rozetřít. Rozhodně se nepokoušejte odstranit celý mozol najednou, neboť by mohlo dojít k poškození vaší pokožky.

Epsomská sůl

Epsomská sůl je považována za účinný exfoliační prostředek, který může být obzvláště účinný při odstraňování mozolu. Stačí smíchat 2 až 3 polévkové lžíce prostředku s horkou vodou ve vhodném lavoru a několik minut postižené místo namáčet.

Zdroj: Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]