Potraviny, které ve střevech zůstávají nejdéle. Dejte si na ně pozor, mohou způsobit řadu komplikací

Fotografie: Freepik

Každý člověk by měl pečovat o svoje tělo, nejen zvenčí, ale především zevnitř. Proto je třeba vědět něco i o střevech.

Existují potraviny, které se tráví velice rychle a doslova projdou lidským tělem během několika desítek minut. Na druhou stranu, některým jiným potravinám to trvá velice dlouho a poté ucpávají střeva. A zrovna s těmi byste se měli seznámit, říká lékařka Natalie Butler.

Hamburger

Kdo by nemiloval hamburgery? Dokáží rychle zahnat hlad, a také u nich nemusíte trávit celou věčnost. Bohužel, tohle rychlé občerstvení obsahuje veliké množství kalorií, a také patří mezi potraviny, které ve střevech zůstanou nejdéle. A to vše kvůli ztuženým rostlinným olejům, jejichž trávení je pro lidské tělo opravdu náročné.

Fotografie: Pixabay

Cheesecake a sladkosti

Máslo, tvaroh, smetana a vejce rozhodně nepatří mezi lehce stravitelné potraviny a dohromady tvoří extrémně těžko stravitelnou směs. Ve vašem žaludku mohou zůstat dokonce až dvanáct hodin. Pokud trpíte nesnášenlivostí laktózy, budete pociťovat průjem, plynatost a bolesti žaludku. Raději si jako dezert dejte kousek melounu.

Houby

Houby obsahují veliké množství vody (až 90%), ale ani tak nejsou lehce stravitelné. Chitin, který obsahují, nerozpouští žaludeční kyseliny, proto houby nejprve zůstávají dlouho v žaludku. Doporučuje se houby dusit pouze ve vlastní šťávě, rozhodně ne v omáčkách, které obsahují například smetanu.

Fotografie: Pixabay

Arašídy

Arašídy jsou bohaté na nenasycené mastné kyseliny, minerály a vitamíny. Jejich konzumace má pozitivní vliv na oběhový systém, snižuje riziko vzniku cukrovky 2. typu, infarktu a mrtvice. Mají bohužel jednu velkou nevýhodu. Velké množství arašíd může způsobit plynatost, bolesti žaludku a zažívací potíže. A také jsou velmi těžko stravitelné.

Zdroj: MedicalNewsToday

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]