Život bez kofeinu má své výhody. Pozitivní změny se dostaví již během prvních dní

Fotografie: Freepik

Jaké jsou důsledky toho, když se rozhodnete žít bez kofeinu? Káva je sice úžasným produktem, který dnes lidé hojně konzumují, ale má rozhodně pár svých negativ. Zjistěte, co vás čeká, když s ní skoncujete.

Milujete kávu? Miliony lidé po celém světě ano. Mnoho z nich si bez ní nedokáže představit svůj den. Co se ale stane, když se rozhodněte pro život bez kofeinu? Stojí za to změnit své návyky a neučit se, jak nesáhnout automaticky po šálku horkého aromatického nápoje? Podívejte se na fakta, která by měl znát každý milovník kávy, ale i lidé, kteří s ní již skončili.

Fotografie: Freepik

Menší úzkost a hlubší spánek

Kofein je energizující, ale někdy může vést ke zvýšení příznaků úzkosti, jako je nervozita, úzkost samotná, bušení srdce a některé také pocit paniky. Díky tomu se přirozeně probudí reakce, kdy chcete z dané situace nebo místa jednoduše utéct.

Čím méně kofeinu budete konzumovat, tím slabší budete pociťovat úzkosti, které se pojí s kávou, energetickými nápoji a dalšími produkty, které obsahují větší množství kofeinu.

Tohle asi nikoho nepřekvapí, ale bez pití kávy byste si konečně mohli užít klidný, kvalitní a hluboký spánek. Kofein zvyšuje bdělost. To je důvod, proč se vám vyhýbá spánek. Ve skutečnosti, i když vypijete poslední šálek 6 hodin před spaním, může to stále narušit váš spánek. Pokud kávu i přesto chcete pít, dejte si ji naposled alespoň 12 hodin před spánkem.

Fotografie: Freepik

Zpomalíte stárnutí pokožky a zbavíte se jedné závislosti

Kofein zpomaluje produkci kolagenu v těle. Jedná se o protein, který dodává pokožce její pevnost a pružnost. Jakmile jeho hladina poklesne, pokožka začne ochabovat a objeví se první vrásky. Odstranění kávy proto pomůže zabránit zrychlení procesu stárnutí. Své krásné pokožky si budete moci užívat o mnoho let déle, než s její pravidelnou konzumací.

Závislí můžete být na hodně věcech. Stejně jako léky, i kofein mění chemii vašeho mozku, pokud jej konzumujete pravidelně po dlouhou dobu, což většina lidí dělá. Můžete se díky tomu stát na této složce závislí a po nějaké době budete muset pít více a více, abyste pocítili stejný účinek. To je hlavní měřítko toho, zda jste skutečně závislí. Pokud ano, začněte s postupným snižováním dávek, až se dostanete na nulu.

Zdravé, bílé a krásné zuby

Káva, černý čaj a soda jsou tři nejčastější zdroje kofeinu. A všechny tři bohužel zbarvují zubní sklovinu do tmavě žlutých tónů. Kofein také přispívá k suchu v ústech. To je velký problém, protože sliny jsou hlavní obranou proti bakteriím. To znamená, že čím méně slin vyprodukujete, tím vyšší je riziko vzniku zubního kazu.