Zdravotníci varují před těmito potravinami, u kterých našli zvýšené množství škodlivých látek

Fotografie: Pohled 111 / Creative Commons / Attribution-Share Alike 4.0

Pokud máte v kuchyni tuto potravinu, raději se od ní držte stranou. Nadměrná konzumace by vám totiž mohla způsobit nepříjemné zdravotní potíže.

Zpracované maso patří mezi nejoblíbenější produkty po celém světě. I v České republice jím obchody přetékají a poptávka neustále roste. Většina lidí si však bohužel neuvědomuje, že se jedná o výrobky, které před prodejem prošly mnoha procesy a často obsahují nebezpečné látky. Jejich nadměrná konzumace proto může mít dle výzkumnice Christiny Chuh určitou souvislost s vyšším rizikem vzniku rakoviny a dalších nebezpečných onemocnění.

Zpracované maso a lidské zdraví

Pokud máte doma zpracované maso i vy, raději byste to s jeho konzumací neměli příliš přehánět. Jak totiž uvádí Světová zdravotnické organizace (WHO), většina těchto produktů byla upravena tak, aby získaly co nejlepší chuť a zároveň nepřišly velkofirmy na příliš mnoho peněz. To znamená, že ve většině případů prodejci používají levné a nekvalitní ingredience, které mimo jiné prodlužují trvanlivost těchto potravin. Jedná se zejména o sůl.

Nebezpečí představuje dle serveru Healthline i samotný proces uzení, během kterého jsou do masa přidávány konzervační látky. Jedná se o nebezpečné složky, jež samy o sobě zvyšují riziko vzniku rakoviny a dalších nebezpečných onemocnění, jako je například srdeční infarkt nebo mozková mrtvice. V ohrožení jsou poté zejména ti, kteří tyto produkty konzumují na denní bázi a ve velkém množství, nebo mají sníženou obranyschopnost imunitního systému.

Toxiny přiznávají svoji přítomnost pomocí jasných známek. Patří mezi ně i nevolnost a průjem

Raději se zaměřte na zdravější alternativy

Abyste se ochránili před problémy, bude nejlepší spotřebu zpracovaného masa snížit na minimum. Naopak ho můžete nahradit zdravějšími alternativami, jako je například libové maso, ryby, luštěniny a produkty bohaté na rostlinné bílkoviny (zejména fazole, čočka a ořechy). I v tomto případě je však důležité vždy sledovat etikety na obalech, ty vám prozradí, zda výrobek neobsahuje příliš velké množství aditiv a konzervantů.

pistácie ořechy

To samozřejmě neznamená, že se musíte ihned zpracovaného masa vzdát. Jednou za čas si jej může dopřát každý, ovšem vždy byste se měli držet pravidla všeho s mírou. Zdravotní dopady nadměrné konzumace těchto výrobků mohou výrazně ohrozit váš život a stejně tak přispívat k nebezpečnému zvyšování tělesné hmotnosti – nezanedbatelným problémem je samozřejmě i nadváha a obezita u dětí, o čemž jsme již dříve na webu Zdravé Stravování psali.

Vyrůstala v rodině lékařů, takže se již od raného dětství věnuje všemu, co je spojeno se zdravím. Během své profesn... [Více o autorovi]