Co vše ohrožuje zdraví muže ve věku padesáti let?

Dnešní muži ve věku 50 let toho mají ještě před sebou mnoho. Ovšem za předpokladu, že jsou zdraví a vitální. Existuje spousta mužů v tomto věku, kteří mají problémy s častým močením či ochabující erekcí. Ačkoliv nejde o nic neobvyklého, dokážou tyto potíže pořádně zaskočit.

K největším strašákům dnešní doby patří rakovina prostaty. Hodně mužů se kvůli studu snaží své problémy maskovat, ale jde-li o muže žijícího s partnerkou, většinou ji to neujde. Partner může být apatický, popudlivý, zamlklý a ženě je jasné, že to může souviset s jeho fyzickou kondicí.

Mužům brání v lékařské prohlídce stud

Má-li muž rozumnou partnerku a jejich vztah je jinak zdravý, mají ženy proto tento problém (s erekcí) pochopení, a také je ji jasné, že problém je od toho, aby se řešil – nikoliv přehlížel. Zvětšená prostata nemusí být předzvěstí něčeho zlého. K častým urologickým potížím dochází u mužů kolem 50 let. Konečnou diagnózu musí ovšem stanovit specialista, proto by si žádný muž neměl hrát na odborníka a zdravotní stránku podceňovat.

Spektrum urologických onemocnění

Spektrum nemocí, které patří do urologické ambulance, je poměrně pestré. Patří sem různé infekce, močové kameny, neurologická či nádorová onemocnění, sexuální dysfunkce a další. Zdravotní komplikace se většinou projeví častým močením, slabým či přerušovaným proudem moči, pomalým startem při močení a ve finále pocitem neúplného vyprázdnění.

Nejdůležitější je, aby muž se svými problémy neodkládal návštěvu lékaře. Jen včasné odhalení problémů může vést k vyléčení. A právě včasné vyšetření je klíčové pro případné odhalení rakoviny prostaty, při níž nemusí na počátku pociťovat žádné potíže. Tak, jako ženy chodí pravidelně na gynekologické prohlídky a není to nic neobvyklého, měl se i muž naučit hlídat si své zdraví. Rozhodně to není nic, za co by se měl muž stydět.

Úkolem ženy je tedy podporovat svého partnera a vést ho k tomu, aby i oni po čtyřicítce svěřili své zdraví do rukou specialisty – urologa. I věk 50 let může být skvělý a úžasný, když člověk přijme zodpovědnost za své zdraví.

Další zdravotní rizika

  • Žaludeční vředy
  • Vrchol kariéry – stres a s ním spojené zdravotní problémy
  • Nedostatek vitamínu D
  • Vysoký cholesterol
  • Nadváha
  • Vysoký krevní tlak
  • Problémy se spánkem
  • Problémy pohybového aparátu
  • Parkinsonova nemoc

Obrázek: medium.com, farmersamm.com