Co se vám akné na různých částech těla snaží říct o vašich životních návycích. Klíč k úspěšné léčbě je v drobnostech

Fotografie: Pixabay

Zarudlé pupínky po celé tváři, s takým problémem se často potýkající dospívající jedinci. Pokud se však objeví i v dospělosti, je dobré přehodnotit svůj životní styl a dát si pozor na pár věcí.

Akné není problémem pouze dospívajících jedinců, pokud se objeví i v dospělosti, ve většině případů odpovídá vašemu životnímu stylu. Chcete-li se jej tedy zbavit, zapomeňte na drahé krémy a procedury, nejdříve musíte začít u základních změn ve vašem životě. Jde o to zjistit, co pupínky spustilo a co můžete dělat, abyste tomu v budoucnu zabránili. Více prozradila lékařka Bukky Aremu.

Akné kolem úst

Akné kolem úst se může objevit, pokud je kůže v této části obličeje podrážděná nebo se jí často dotýkáte, například mobilním telefonem nebo jinými předměty jako propiska, tužka, papír atd. Nejvíce se však člověk tváře dotýká rukama. I když si myslíte, že jsou čisté, věřte, že přenáší spoustu nečistot. Příčinou mohou být také různé kosmetické přípravky. Stejně tak hormony a genetika.

Zarudlé pupínky na nose

Nos je jednou z oblastí obličeje, která je nejvíce zasažená akné. Je to proto, že jeho póry jsou obvykle větší, což usnadňuje jejich ucpání nečistotami a bakteriemi. Navíc, pokožka je zde také mastnější a následně náchylnější k akné. Akné na nose může být vyvoláno stravou, stresem a některými léky. Někdy se může jednat o příznak základních zdravotních problémů. Nejčastější příčinou je ale špatná hygiena.

Akné na čele

Rizikový faktor je zde stejný jako u nosu, a sice zvýšená produkce mazu na pokožce. V tomto případě však mohou být zdrojem akné na čele vaše vlasy. Pokud si je nemyjete dostatečně často nebo máte mastné vlasy, může se vám mastnota dostat na čelo a ucpat póry. Příčinou mohou být také různé pomády, gely a vosky, protože často obsahují kakaové máslo nebo kokosový olej a mohou zanechávat pokožku extra mastnou.

Fotografie: Pixabay

Pupínky na čelistech a krku

Pokud si myslíte, že akné může být obecně způsobeno hormony, v tomto případě máte pravdu. Když se určité hladiny hormonů změní, může to vést ke zvýšení androgenů – běžného faktoru přispívajícího k akné u dospělých. Existují však oblasti, které jsou skutečnými indikátory hormonálních výkyvů, zahrnují čelisti a krk.

Akné na tvářích

Akné na tvářích je také velmi častým problémem, zvláště teď, když všichni vlastní mobilní telefony. Nejen dotýkání se obličeje, ale i pouhý telefonický rozhovor může způsobit, že se v této oblasti objeví červené pupínky. Telefony jsou totiž skvělými šiřiteli bakterií. Stejně jako špinavé povlaky na polštáře a prostěradla a další předměty, které přijdou do kontaktu s vaší pokožkou.

Zdroj: Healthline