Možné příčiny nepříjemného svědění pokožky na hlavě

obrázek: sarcasmlol.com

Časté svrbění hlavy je obvykle ještě doprovázené i olupováním pokožky. Může být příčinou nějakého onemocnění, ale problém může spočívat i v obyčejném (špatně zvoleném) šampónu. To, že máte nutkání se často škrábat na hlavě může signalizovat nějaké kožní onemocnění, ale i nevhodně zvolený šampón či špatně umytá hlava – tedy nedostatečně umyté vlasy čistou vodou, kdy šampón ulpí na pokožce a vlasech. Pojďme se společně mrknout na to, co vše může stát za nepříjemným svrběním hlavy.

Vlasová kosmetika

Dnes máme k dispozici nepřeberné množství šampónů, kondicionérů, vlasových masek, tužidel, laků na vlasy a spoustu dalších výrobků. Pamatujte, že méně znamená více. Navíc, pokud používáte mnoho vlasových přípravků naráz a ještě různých značek, mohou společně reagovat. Zkuste přemýšlet o tom, kdy vás svědí pokožka nejvíc.

Možná je to reakce na nějaký vlasový přípravek. Rovněž vždy důkladně umývejte hlavu ve finále čistou vodou, aby se veškeré kosmetické přípravky skutečně smysly.

Nepříjemný dárek

Vši si většinou spojujeme se špínou, proto si myslíme, že nás se to týkat nemůže. To je ovšem omyl. Ani zvýšená hygiena nemění nic na tom, že si domů nemůžete přinést tento nevyžádaný dárek. Prohlédněte si vzájemně hlavy a zjistěte, zda nepříjemné svědění nemohou způsobovat právě vši.

Kožní onemocnění

Nepříjemné svrbění může být i příčinou některého z kožních onemocnění: lipy, lupénka, atopický ekzém, sebora. Pokud svědění neustává a máte podezření, že by se vás mohla některá z kožních nemocí týkat, navštivte odborníka / kožního lékaře. Ten už bude vědět, jak váš problém řešit.

Stres

Budete se divit, ale někdy za nepříjemným a neustávajícím svěděním hlavy stojí zvýšený stres. Chronický stres totiž snižuje imunitu a oslabuje obranu pokožky, lidé se stávají i náchylnější na svědění kůže a tvorbu pupínků a ekzémů, lupénky, akné.

Fotografie: Pixabay, Freepik