Co vše prospívá vaší pokožce kromě doporučované denní dávky vody

Pití pitné vody je jednou z nejlepších věcí, které můžete udělat pro zdraví a vzhled vaší pokožky. Udržuje ji vlhkou, díky čemuž jsou drobné vrásky méně patrné. Pomáhá také buňkám přijímat živiny a zbavovat organismus toxinů.

Pomáhá také s lepším průtokem krve. Běžnou radou je vypít 8 sklenic vody během dne, ale je to pouze doporučení. Voda se nachází i v některých potravinách, tudíž záleží na skladbě vašeho jídelníčku. Pokud pijete například i rostlinné mléko, to se také počítá.

Selen

Tento minerál může pomoci chránit vaši pokožku před buňkami, které shromažďují volné radikály. Volné radikály způsobují známky stárnutí, jako jsou vrásky a suchá kůže, poškození tkáně a pravděpodobně i některé nemoci. Selen může také pomoci předcházet rakovině kůže. Můžete ho získat z brazilských ořechů, krevet, jehněčího a ryb jako je treska, halibut, tuňák a losos. Selen obsahuje také vařené hovězí maso, ústřice, sardinky, krabí nebo celozrnné těstoviny.

Antioxidanty

Antioxidanty jsou důležité pro zpomalení a prevenci poškození volnými radikály. Najdete je téměř ve všech druzích potravin, zejména v barevném ovoci a zelenině, jako jsou bobule, rajčata, meruňky, řepa, tykev, špenát, sladké brambory, mandarinky, papriky a fazole.

Koenzym Q10

Vaše tělo vytváří klíčový antioxidant zvaný koenzym Q10. Ale jak člověk stárne, jeho produkce se zmenšuje. Zapojuje se do výroby energie a pomáhá buňkám pracovat. Koenzym Q10 najdete v rybách, jako je losos a tuňák, ale i v drůbeži, játrech a celých zrnech. Mimo to můžete používat i kosmetické přípravky, kde je koenzym Q10 obsažen.

Vitamín A

Nikdo netouží mít suchou a šupinatou pokožku. Uchopte pomeranč, mrkev nebo plátek melounu a pochutnejte si. Jsou nabité vitamínem A. Najdete ho také v listové zelenině, vejcích a nízkotučných mléčných výrobcích. Pokud používáte přípravek na pokožku s vitaminem A, děláte jen dobře.

Vitamín C

Slunce může během léta dát pokožce docela zabrat. Vitamín C pomáhá zvrátit poškození pokožky sluníčkem. Vitamín C podporuje pružnost a pevnost pokožky. Získáte ho z citrusových plodů, papáji, papriky, brokolice, kiwi. Klidně si přidejte kapku citronové šťávy do olivového oleje a namažte na obličej.

Další důležité prvky pro zdraví pokožky

  • Vitamín E

  • Skupina vitamínů B

  • Vitamín D

  • Zdravé tuky

  • Kvalitní oleje

Obrázky: wellwithinbeauty.com, hola.com