98 % lidí dělá po ránu při čištění zubů tuto závažnou chybu. Tyto zdravotní následky nechce zažít nikdo

Fotografie: Deavmi / Creative Commons / Attribution-Share Alike 3.0

Ačkoli se čištění zubů zdá jako jednoduchý způsob, jak si zajistit zdraví ústní dutiny, můžete při něm udělat spoustu chyb. Zjistěte, zdali si zuby čistíte správně.

Pravidelné a správné čištění zubů není jen způsob, jak získat krásně zářivý úsměv a čistá ústa, ale také způsob, jak podpořit své celkové zdraví. Čistit zuby byste si měli minimálně 2x denně, vždy po dobu 2 minut, jak radí Christine Frank. Zbavíte se tak nahromaděného plaku a bakterií, což může zabránit rozvoji onemocnění dásní i jiných zdravotních stavů. Je však důležité vědět, jak správně na ústní hygienu.

Jak si správně čistit zuby

Celý proces by měl trvat asi 2 minuty, nacvičte si toto načasování. Namočte zubní kartáček na zuby a aplikujte zubní pastu, nemusí jí být moc, stačí velikost jednoho hrášku. Vložte zubní kartáček do úst pod úhlem asi 45 stupňů k dásním a jemnými krátkými tahy začněte čistit přední zuby. Nejdříve se zaměřte na vnější stranu chrupu a také plochu, kterou koušete potravu.

Poté otočte zubní kartáček, abyste se dostali k vnitřní části zubů, popisuje dále dentální expertka Frank. Nezapomínejte ani na jazyk, i zde se hromadí bakterie a plak, které na něm uvízly během procesu čištění. Vyplivněte zbytek zubní pasty, slin a vody a vypláchněte si ústa studenou vodou.

Pravidelná výměna zubního kartáčku zabrání rozvoji bakterií v ústech a ochrání před kazy

Základní chyba při čištění zubů

Otázka, kterou si pokládá celá řada lidí, a zvyk, jenž rozděluje společnost na 2 skupiny, zní, zdali si čistit zuby před nebo po snídani. Čištění zubů před snídaní může chránit vaši zubní sklovinu a celkové zdraví ústní dutiny ve srovnání s čištěním zubů po jídle. Pokud patříte do skupiny lidí, kteří si raději čistí zuby po snídani nebo po jakémkoli jiném jídle, vždy je lepší počkat asi 30–60 minut, jak radí Jennifer Archibald. Vychutnat si snídani ještě s příchutí fluoru sice nemusí být lákavé, ale vašim zubům to prospěje.

rodina snídaně
Fotografie: Freepik

Pokud přesto nechcete změnit svou ranní rutinu a zuby si i nadále budete čistit po snídani nebo jiném jídle, je důležité alespoň půl hodiny počkat. Zvláště pokud jste si dali něco kyselého, například pomerančový džus. Čištění zubů příliš brzy po konzumaci jídla může odstranit zubní sklovinu, která je oslabena kyselinou, jak píše server Healthline.

Dostatečná ústní hygiena a také správné načasování vám může zajistit nejen krásně bílé zuby, ale také prevenci před problémy se zuby. Pokud však děláte vše správně, a přesto vás tíží některé dentální potíže, neváhejte navštívit svého zubaře. O signálech, že při čištění zubů děláte něco špatně, jsme již psali na ZdravémStravování.

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]