Potraviny, které byste za žádnou cenu neměli jíst na lačný žaludek. Můžete si způsobit vážné zdravotní problémy

Fotografie: Depositphotos

Jíst se prostě musí, jen někdy může mít člověk dost velký nepořádek v tom, co do lačného žaludku patří a co ne. Zde je proto pár potravin, kterým se po ránu vyhněte.

Snídaně je základ dne, to už se učí snad od školky a během života si to vyslechnete ještě mnohokrát. A skutečně je to pravda, díky snídani dostanete krásný start a vaše tělo bude mít energii. I vám bude lépe, když nepůjdete do práce s kručícím žaludkem. Jenomže to platí jen do momentu, kdy sníte potraviny, které vám po ránu prosperují. Jakmile uděláte přešlap v podobě něčeho z těchto věcí, už to tak veselé nebude, říká lékařka Franziska Spritzler.

Fotografie: Unsplash

Ovocné šťávy s přemrštěným obsahem cukru

Každý má rád klasické ovocné šťávy, jejich problém ovšem je, že jsou plné rafinovaného cukru. Tím si přehnaně rychle zvednete celkovou hladinu glukózy v těle a ačkoliv to zní paradoxně, přes den to bude mít úplně opačný efekt. Budete se cítit nešťastně, bez energie a chuti něco dělat.

Rajčata nejsou po ránu dobrou volbou

Jestliže se řadíte mezi citlivější osoby, co se žaludečních vředů či jícnového refluxu (poměrně častá porucha trávení) týče, rajčata pro vás nebudou tou správnou volbou. Sice dodají mnoha pokrmům originální a šťavnatou chuť, ale obsahují velké množství kyseliny tříslové, která zvyšuje kyselost v žaludku. Je lehké neodhadnout množství a žaludek si hned z rána překyselit, zvláště, když se v něm nic jiného nenachází.

Fotografie: Unsplash

Kávou a čajem si nepomůžete

Tohle se asi nebude líbit většině milovníků čajů a káv, ale bohužel je to pravda. Můžete sice skoro všude vidět, jak lidé ráno začínají s těmito nápoji, jenomže to neznamená, že to je správně. Co se týče čaje, je lehké si jeho pitím po ránu přivodit žaludeční nevolnosti a potíže. Káva opět zvyšuje kyselost a zároveň zhoršuje příznaky gastritidy (zánětlivé onemocnění žaludku, projevuje se křečemi) a jícnového refluxu. To vám za tu trochu energie nestojí.

S citrusovými plody opatrně

Tento bod sice neplatí pro každého, ale většině lidem zkrátka nejde snadno zpracovat citrusové plody po ránu. Pomeranče, grapefruity, mandarinky, citrony, limetky či pomela, to vše vám po ránu může až příliš překyselit žaludek. Zároveň je zde riziko, že budou dráždit dolní jícen.

Fotografie: Unsplash

Listové těsto je super, jen ne na snídani

Že jste si včera udělali delikatesní pizza šneky a nemůžete se jich dočkat? Počkejte alespoň na svačinu a vezměte si je třeba do práce. To samé se týká i takových croissantů a jiného pečiva z listového těsta, které byste si normálně po ránu dali. Listové těsto totiž obsahuje kvasinky, což jsou mikroby, které dráždí žaludeční sliznice a způsobují mimo jiné také nadýmání.

Fotografie: Unsplash

Sladké limonády si nechte na večírky

Ano, kdo by neodolal sklenici kofoly po ránu, že? Bohužel právě pití slazených minerálek a různých limonád způsobuje u většiny lidí obezitu. Po ránu snižují prokrvení žaludku, jídlo se tak začne trávit pomaleji než obvykle, a to vede také k zácpě. Zároveň, jak již bylo zmíněno, není dobré se po ránu nacpat cukry, po zbytek dne to má totiž opačný efekt a vy budete bez energie.

Zdroj: Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]