Chyby, které děláte při obědě, vás mohou stát i pár kilo navíc

Blíží se poledne a váš žaludek se již hlásí kručením o slovo? Možná máte již oběd nachystaný, ale také můžete přemýšlet, co dobrého si k obědu dnes dáte. V tomto ohledu buďte opatrní, protože právě oběd rozhodne, jak produktivní budete po zbytek dne.

Neméně důležitý je oběd také v momentě, že se snažíte zhubnout. Existují totiž obědové chyby, které úspěšnou snahu o zhubnutí sabotují. Neděláte je náhodou také?

Jíte, až máte čas

Vynechat oběd s tím, že teď nemáte čas, je velká chyba. V břiše vám sice kručí, ale nemáte 15 minut na to, sníst oběd? Ach ano… To je 15 minut cesta do jídelny či restaurace, 20 minut než si vyberete, na co máte chuť a jídlo vám přinesou, 15 minut jídlo a dalších 15 minut cesta zpátky. Hodina uběhne jako nic, a to vy si nemůžete v pracovním presu dovolit. Buď oběd úplně vynecháte anebo si jej dáte později. Což způsobí, že zatím do sebe ládujete cokoliv, co žaludek ošidí, a pak oběd zhltáte – hladoví, jako vlčáci. Je-li toto i váš případ, chystejte si oběd do práce předem do krabičky a najděte si těch 15 až 20 minut času na jídlo!

Hltáte

Musíte stihnout ještě jednu schůzku a pak podat report? Ať je to jak chce, oběd se nemá hltat. Mezi rychlostí snědení jídla a vyšším indexem tělesné hmotnosti existuje přímá souvislost. Kdo hltá, nebude hubnout. Jídlo si prostě stanovte jako svou prioritu a dopřejte si čas na poklidnou konzumaci oběda. Stačí 20 minut.

Jíte pouze zeleninové saláty

Tak toto je typický zvyk žen, které se snaží zredukovat nějaké to kilo. Ačkoliv je zelenina zdravá a salát v létě opravdu bodne, všeho moc škodí. Nestačí ládovat se pouze zeleninou. Zkuste si k tomu salátu dát i kus flákoty. Bílkoviny při hubnutí hrají klíčovou roli. Místo masa můžete někdy zvolit vejce nebo feta sýr či mozarellu. Zdrojem sacharidů jsou zase quinoa, kuskus, čočka, fazole. Nezapomínejte ani na zdravé tuky – olivy, avokádo, ořechy. Jídelníček má být pestrý, nikoliv jednotvárný.

Zapíjíte oběd džusem

Dobrá. Dáváte si zdravý a vyvážený oběd. Dokonce víte, že i snídaně je důležitá. Jídlo nehltáte. Ale i tak ne a ne zhubnout? Jak jste na tom s pitným režimem? Pijete dostatek vody? Nebo doháníte deficit naráz? Co pijete po obědě? Džusy jsou totiž plné prázdných kalorií. Lépe uděláte, když si dáte vodu s citronem, plátkem okurky, kapkou zázvorové šťávy a mátou. I kokosová voda je vhodný nápoj, pokud vám sklenice čisté vody nejde pod nos. Kafe nejdříve za 30 až 40 minut od oběda. To je další častá chyba… Dát si bezprostředně po obědě kávu.

Obrázek: pixabay.com