Chutné tipy na to jak připravit sladké brambory, které prospívají lidskému organismu

Sladké brambory jsou nadité živinami. Mimo jiné skvěle chutnají a připravit se dají na sladký i slaný způsob. Jen pro připomenutí, proč konzumovat sladké brambory: snižují škodlivý cholesterol, obsahují vlákninu, nezbytnou pro zdravé zažívání, pomáhají proti degenerativním onemocnění očí, působí proti nespavosti, depresím.

Důvodů se zkrátka najde dost. Navíc jsou v kuchyni díky své univerzálnosti vítané. Přinášíme vám kulinářské tipy, jak si batáty (sladké brambory) připravit pokaždé jinak.

10 chutných tipů, co vše připravit z batátů

Čokoládový krém – povařte batáty do měkka a vložte do mixéru ještě k horkým bramborám na kousíčky nalámanou čokoládu, případně kakao a med či javorový sirup. Přidejte kokosové nebo mandlové mléko (podle hustoty krému) a vše společně rozmixujte do hladkého krému.

Polévka – i polévku si můžete z batátů připravit pokaždé jinou. Krémovou nebo takovou, kde budou batáty jen nakrájené. Přidat můžete i libovolné suroviny. Receptů na polévky ze sladkých brambor existuje nespočet.

Pyré s malinami – batáty uvařte do měkka a rozmačkejte nebo ponorným mixérem rozmixujte na kaši. Přidejte máslo, mléko, sladidlo podle chuti a klidně můžete přidat i vločky a posypat třeba pekanovými ořechy. Ozdobte malinami či jiným ovocem. Pyré (kaše) se dá jíst na snídani, ale i jako běd či rychlá večeře.

Koláč – když dostanete chuť na něco sladkého, můžete použít nesolené pyré z batátů jako hlavní ingredienci do těsta na koláč. Pyré lze použít jak na koláč s ovocem, tvarohem, tak na brownie a další sladké moučníky.

Hranolky – hranolky z batátů či mrkve, celeru, petržele jsou skvělou náhradou za klasické hranolky. Když si je upečete navíc v troubě, budou ještě zdravější. Podávat k nim můžete jogurtový dip nebo je použít jako přílohu.

Zapékané pyré s rozmarýnem – batátové pyré smíchejte se strouhaným sýrem a rozmarýnem (použít můžete i jiné bylinky a koření), vložte do pekáčku a zapečte. Opět lze podávat samostatně nebo jako přílohu.

Batáty a červená čočka – oranžové batáty a červená čočka se krásně doplňují a výtečně spolu chutnají. Povařené batáty a čočku můžete rozmixovat a podávat ochucené bylinkami, kořením a solí jako krémovou polévku nebo batáty pouze nakrájet na drobné kousíčky a povařit společně s čočkou.

Plněné batáty – batáty nejdříve povařte, aby změkly. Pak je podélně nařízněte a vnitřek trochu potrhejte vidličkou. Přidejte další libovolné ingredience. Třeba sýr, zakysanou smetanu nebo nějakou uzeninu, cizrnu, vejce, koření, bylinky a zapečte.

Batátové tousty – batáty oškrábejte, umyjte a nakrájejte na plátky. Ty poslouží místo pečiva. Opět na ně dejte to, co máte rádi a zapečte. Plátek šunky, sýr, na plátky nakrájené rajče apod.

Batátové placky – připravíte je totožně, jako placky z klasických brambor. Případně můžete použít klasické brambory i batáty. Skvěle chutná i kombinace batátů a cukety.

Nebojte se experimentovat a sladké brambory připravit pokaždé jinak. Někdy jako hlavní jídlo, jindy jako přílohu. Nebo batátový koláč k nedělnímu šálku kávy.

Obrázky: driscolls, marsfoodservices, bettycrocker