Každodenní zlozvyky, které brání v hubnutí. Lidé je dělají, aniž by si to uvědomovali

Fotografie: Depositphotos

Nadváha a obezita jsou bohužel ve vyspělých zemích velkým problémem. Přispívá k nim dostatek snadno přístupných potravin a velká chuť na jídlo. Dříve či později vedou ke vzniku nejrůznějších nemocí.

Moderní populace je v západním světě vystavena velkému množství lákadel. Obchody přetékají zbožím a spolu s nimi i nákupní vozíky nakupujících. Většinou si domů ze supermarketu odvezou více jídla, než mohou spotřebovat. Pak se přejídají, případně část z potravin skončí v odpadním koši. Ani jedno není správné. Během dne navíc podléhají zlozvykům, které k nadváze a obezitě přispívají, říká lékařka Katherine Marengo.

Proč vzniká nadváha

Přebytečné kilogramy na těle bývají vždy ve formě tukových zásob. Určitou míru tuku člověk potřebuje, ale jakmile je ho moc, vede to k rozvoji nemocí. Ne nadarmo se jim říkají civilizační, když jsou spojené se životem vyspělé společnosti v západních státech. Zde není nouze o jídlo, což se projevuje právě v nadváze a obezitě. K nim přispívá i nezdravý způsob života, ve kterém chybí pravidelná fyzická aktivita. Lidé se přemisťují auty,  MHD, elektrokoloběžkami, výtahem a na normální a přirozený pohyb rezignovali nebo zlenivěli.

Co dalšího přispívá ke vzniku nadváhy

Za přebytečnými kilogramy hledejme ale také nesprávné stravování. Jídelníček mnohých lidí je plný průmyslově vyráběných polotovarů, protože jejich příprava je rychlejší a jednodušší než vařit ze základních potravin. Po náročném pracovním dni je pro některé jednodušší si objednat jídlo z restaurace, u kterého ale nemají přehled o tom, jaké suroviny byly použity při jeho výrobě. Jídlo na talíři pak doplní nějakým chutným dresinkem nebo kečupem a pak diví, že jejich hmotnost jde nahoru.

Čeho byste se rozhodně měli vyvarovat

  • Rafinovaný cukr: Do spousty průmyslově vyráběných potraviny se přidává rafinovaný cukr. Najdete ho ve sladkostech stejně jako v nealkoholických nápojích, v uzeninách, v pečivu. Někdo si s chutí čaj či kávu cukrem osladí. Přitom je vhodnější jeho množství omezit.
  • Salátové dresinky: Zeleninovým salátům dodávají kupované dresinky tu správnou chuť. Vesměs ale obsahují hodně sodíku, který ve větším množství je nezdravý a může způsobovat i vznik srdečních onemocnění.
Fotografie: Pixabay
  • Margarín: Pokud má člověk problém s tukem v krvi, protože ho má tam hodně, určitě by měl raději mazat pečivo margarínem než máslem. Ale ani s ním to není radno přehánět. Všeho s mírou.
  • Nealkoholické nápoje: Když se podíváte na jejich složení, zjistíte, že obsahují hodně cukru, barviv a umělou příchuť. Na pravidelné doplňování tekutin vhodné nejsou.
  • Popcorn: Je vyrobený z kukuřice, na níž samotné není nic špatného. Když si ale vyberete slanou variantu s máslovou příchutí, tak vězte, že obsahuje příliš mnoho kalorií.
  • Uzeniny: Když už chcete mít dostatek bílkovin, tak raději sáhněte po libovém drůbežím nebo rybím mase. Určitě nekonzumujte ve větší míře uzeniny, které jsou plné soli a nasycených tuků.

Zdroj: Healthline