S nepříjemným chrápáním je jednou provždy konec. Pomůže i spánek na boku a omezení alkoholu

Fotografie: Depositphotos

Pokud chrápete vy nebo váš partner, je nutné tento zdánlivě nevinný problém řešit. Kvalita spánku je totiž důležitá pro celkové zdraví.

Chrápání se může zdát jako nevinný problém, jenž často obtěžuje pouze člověka spícího vedle chrápající osoby. Není tomu ovšem tak. Některé zdravotní stavy, jako jsou například chronické alergie nebo spánková apnoe, mohou způsobit chrápání, které nakonec vyžaduje léčbu, říká doktorka Kristeen Moore. V jiných případech někdy postačí jen změnit polohu nebo udělat drobné změny v životním stylu.

Jak dochází k chrápání

Když vzduch proudí vaším krkem, uvolněné tkáně v hrdle mohou začít vibrovat, což vede k hlasitým zvukům, jež nazýváme chrápáním. To může narušit kvalitu spánku osoby spící vedle vás, ale i vaši. Přestože si myslíte, že vás chrápání příliš neobtěžuje, neměli byste jej ignorovat. Může se jednat o příznak některého z níže uvedených zdravotních stavů, jež vyžadují okamžitou léčbu, jak uvádí doktor Raj Dasqupta.

  • Obstrukční spánková apnoe neboli zablokované dýchací cesty
  • Obezita
  • Problém se strukturou úst, nosu nebo krku
  • Nedostatek spánku

Zkuste spát na boku

Pokud se nejedná o zdravotní problém, někdy stačí pouze změnit polohu při spaní a máte vyhráno. Chrápání se nejčastěji vyskytuje, pokud spíte na zádech. Zkuste tedy usínat na boku. Vzduchu tak umožníte snadnější proudění, což sníží nebo zcela odstraní problém s chrápáním. Jak se dokonce ukázalo, podle lékařky Avi Varmy vám spánek na boku přinese mnohem více výhod než ležení na zádech.

  • Snížení bolesti kloubů a dolní části zad
  • Žádné chrápání
  • Lepší zažívání
  • Odstranění pálení žáhy, zácpy nebo nadýmání
chrápání
Fotografie: Freepik

Vyhýbejte se pití alkoholu před spaním

Snažte se alespoň 3 hodiny před spaním nepít alkohol. Ten totiž dokáže uvolnit svaly v krku a způsobit tak silné chrápání. Nemluvě o tom, že pod vlivem alkoholu spíte ještě tvrději než normálně. Přesto však alkohol narušuje kvalitu vašeho spánku a vy se rozhodně dobře nevyspíte. Podle studie z roku 2020 je konzumace alkoholu spojena s kratší dobou REM fáze, která je velice důležitá především proto, že během ní dochází k tvorbě paměti a snění.

Za tyto časté zdravotní potíže může v 95 % případů nedostatek vitamínu D. Sledujte tyto příznaky

Snažte si udržovat optimální váhu

Nadváha nebo obezita jsou také příčinami silného chrápání. Je to z toho důvodu, že v krku se vyskytuje nadměrné množství tkáně, jež neumožňuje vzduchu volně proudit, uvádí odbornice Kimberly Holland. Obezita je vůbec častou příčinou mnoha zdravotních problémů, nehledě na to, že sama o sobě je nemocí. O obezitě a jejích následcích jsme již na ZdravémStravování psali.

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]