Vysoký krevní tlak je úzce spojený s příznaky, které na něj upozorní. Patří mezi ně i dušnost a migrény

Fotografie: Woonjiawei / Creative Commons / Attribution-Share Alike 4.0

Vysoký krevní tlak může mít vážný dopad na lidské zdraví. Pokud se s ním potýkáte i vy, raději se co nejrychleji poraďte se svým praktickým lékařem.

Vysoký krevní tlak je nebezpečný problém, který může mít vážné dopady na lidské zdraví, ale přitom zůstávat po dlouhou dobu bez jakýchkoli příznaků. Z dlouhodobého hlediska však může tento faktor způsobovat poškození tepen, a to zejména v ledvinách a očích. Mimo jiné pak také podle lékařky Judith Marcin výrazně zvyšuje riziko vzniku kardiovaskulárních onemocnění, jako je srdeční infarkt a mozková mrtvice.

Vzácné příznaky vysokého krevního tlaku

Přestože se vysoký krevní tlak ve většině případů neprojevuje žádnými příznaky, vzácně se mohou objevit pacienti, které často trápí tupé bolesti hlavy, závratě nebo krvácení z nosu. Ty jsou však nejčastěji důsledkem toho, že krevní tlak náhle a extrémně prudce stoupne. Jedná se o nebezpečný stav zvaný hypertenzní krize, který je definován jako hodnota krevního tlaku vyšší než 180/120 mm Hg. Další příznaky tohoto stavu mohou zahrnovat:

  • silnou bolest hlavy nebo migrénu;
  • těžkou úzkost;
  • bolest na hrudi;
  • změny vidění;
  • dušnost.

Pokud byste si všimli, že hypertenzní krize přetrvává, okamžitě zavolejte záchrannou pomoc, neboť by podle webu Healthline mohla vést k nebezpečným komplikacím, jako je nahromadění tekutiny v plicích, otok mozku, trhlina v aortě, epileptický záchvat nebo mozková mrtvice.

Jak se chránit před vysokým krevním tlakem

Pokud se chcete ochránit před možnými problémy, bude vhodné zaměřit se na zásady zdravého životního stylu. Dbát byste měli zejména na zdravý jídelníček, který by měl být sestaven na míru pro vaše tělo, a zahrnout do stravy dostatek ovoce, zeleniny, celých zrn a libových bílkovin, jako jsou ryby. Důležitá je pak také samozřejmě pravidelná fyzická aktivita, která vám nejenže pomůže zhubnout, ale také přirozeně snížit krevní tlak a posílit váš kardiovaskulární systém.

tlak hypertenze
Fotografie: Freepik

Na vysoký cholesterol platí také úprava jídelníčku. Snížit ho pomohou i luštěniny a ořechy

Neméně důležité je poté správně zvládat stres, který může vést k úzkostem a ty zase k narušení spánkového režimu, který je nezbytný pro dobrý krevní tlak. Snížit jej můžete například pomocí hlubokého dýchání, navštěvováním masáží, procvičováním jógy nebo taj-či. Stejně tak byste měli raději přestat kouřit a nadměrně konzumovat alkohol, neboť oba tyto faktory vedou k poškození tělesné tkáně a tvrdnutí stěn cév. Na webu Zdravé Stravování jsme také psali o tom, jakými dalšími způsoby se může chronický stres projevovat. Pozor na sníženou energii a akné.

Vyrůstala v rodině lékařů, takže se již od raného dětství věnuje všemu, co je spojeno se zdravím. Během své profesn... [Více o autorovi]