Čerstvá káva a její omamná vůně – Uklidňuje pocuchané nervy, neutralizuje zápachy a dokonce může pomoci zvednout prodej…

O kávě a jejích účincích bylo již napsáno mnoho. Dnes se však nezaměříme na chuť a účinky kávy (nápoje), ale na její nezaměnitelnou vůni. Čerstvá káva je přesně to, co mnozí potřebují, aby mohli nastartovat den a nechyběla jim energie. Studie však ukazují, že nejen lahodný nápoj a kofein obsažen v tekutině je to, co na člověka působí. Svou roli zde sehrává i vůně.

Vědci zjistili, že vůně čerstvě pražené kávy dokáže tišit pocuchané nervy. I troška vůně čerstvé kávy dokáže zvrátit účinky, které má na svědomí nedostatek spánku. Dle slov vědců by v budoucnu mohly chemické sloučeniny obsažené v kávě fungovat jako způsob „osvěžení“, pocítí-li člověk únavu. To by uvítali především ti, kterým káva sice voní, ale nepijí ji. Nicméně šálek dobré kávy je prostě šálek dobré kávy. Její vůně je ještě jako bonus navíc. To však není zdaleka jediná věc, která se týká vůně kávy. Co dalšího ještě dokáže čerstvá káva a její nezaměnitelná vůně?

Čerstvá káva neutralizuje zápachy

Pokud z vaší lednice či spižírny vychází nepříjemný zápach (ne vždy za to mohou zkažené potraviny), zkuste nasypat na talířek čerstvě mletou kávu a umístit ji tam, kam zrovna potřebujete. Některé potraviny jsou silně aromatické, což může způsobovat onen nepříjemný odér. Buď si můžete koupit „lapač“ pachů, případně si poradit tímto osvědčeným způsobem, který využívaly již naše babičky. Přičichnout si ke kávě se doporučuje i v případech nákupu parfému. Bylo prokázáno, že vůně kávy dokáže povzbudit čichové i chuťové receptory, proto se používá i při testování parfémů, když zkoušíte více vůní za sebou.

Scent marketing

Na co vše kladete důraz, když nakupujete? Patrně vás napadne kvalita, praktičnost a design výrobku. Řada lidí si neuvědomuje, že velkou roli hraje i čich (scent marketing). Nejen to co člověk vidí, slyší a může si osahat. V marketingu se běžně využívá smyslu, jako je zrak a sluch, málokdo však myslí i na čich. Scent marketing lze vysvětlit i jako – obchodní vůně.

Týká se to převážně hygienických a kosmetických výrobků, ale použít se dá i v oblasti potravin. Je až s podivem, že právě tento trik využívají obchodníci nejméně. Přitom vůně zpracovává část lidského mozku, jež je zodpovědná za emoce a paměť. Příkladem může být trik jednoho obchůdku, kde začali prodávat čerstvou kávu a záhy zjistili, že si zákazníci mají ke kávě tendence nakupovat další dobroty. Zkusili navýšit cenu a kupodivu všichni nakupovali vesele dál a obchůdek skvěle prosperoval. A to vše díky vůně čerstvě mleté kávy, která povzbuzuje chuťové receptory.

Obrázek: pixabay.com