Pití kávy nalačno: Oblíbený návyk, který ale zároveň likviduje zdraví

Fotografie: Gaurav Dhwaj Khadka / Creative Commons / Attribution-Share Alike 4.0

Káva patří mezi nejoblíbenější nápoje po celém světě. Její konzumace na lačný žaludek však s sebou přináší mnoho nepříjemných dopadů na vaše zdraví.

Káva je hned po vodě nejčastěji konzumovaným nápojem téměř po celém světě, a to zejména pro její skvělé účinky – nejenže vám pomůže cítit se méně unaveně a být bdělejší, ale také zlepšuje náladu, mozkové funkce a výkonnost při cvičení. Mnoho lidí se však uchyluje k jejímu pití ihned po ránu nalačno, což nemusí být zrovna nejvhodnější, říká lékařka Natalie Olsen.

Zažívací potíže

Hořkost kávy může stimulovat produkci žaludeční kyseliny. Její konzumace nalačno dráždí žaludek, zhoršuje příznaky střevních poruch, jako je syndrom dráždivého tračníku, a způsobuje pálení žáhy, vředy, nevolnost, reflux kyseliny a poruchy trávení. Citliví lidé mohou také kvůli tomuto problému dokonce zvracet. V každém případě je důležité poslouchat své tělo a pokud pociťujete potíže, raději je řešte s odborníkem.

Zvýšená hladina stresových hormonů

Dalším častým problémem konzumace kávy na lačný žaludek je zvyšování hladiny stresového hormonu kortizolu. Ten je produkován nadledvinami a pomáhá regulovat metabolismus, krevní tlak a hladinu cukru v krvi. Pokud však jeho hladina stoupne, může se pacient potýkat s řadou problémů, včetně úbytku kostní hmoty, vysokého krevního tlaku, cukrovky 2. typu a srdečních onemocnění. Důvodem je především fakt, že hladina kortizolu přirozeně dosahuje svého maxima v době, kdy se probudíte, během dne klesá a poté opět vrcholí v raných fázích spánku.

V případě, že tedy pijete kávu ihned po probuzení, může to mít na citlivé lidi velmi nebezpečný dopad. Je ovšem důležité zmínit, že podle dosavadních poznatků lidé, kteří pijí kávu pravidelně, nejsou vystaveni téměř žádnému riziku. Většinou jsou navíc negativní účinky chronicky vysoké hladiny tohoto hormonu spíše důsledkem zdravotních poruch, jako je Cushingův syndrom, než důsledkem konzumace kávy.

Další možné nežádoucí účinky

Káva může mít také několik dalších negativních účinků, a to bez ohledu na to, zda ji pijete nalačno. Pozor byste si měli dávat například na kofein, který může být návykový, přičemž genetika některých lidí může způsobit, že jsou na něj obzvláště citliví. Pravidelný příjem kávy může určitým způsobem změnit chemii vašeho mozku a k vyvolání stejných účinků postupně vyžaduje větší množství kofeinu. Pití nadměrného množství tohoto nápoje pak může vést také k úzkostem, neklidu, bušení srdce a zhoršení záchvatů paniky.

Fotografie: Pixabay

Z tohoto důvodu se většina odborníků shoduje, že byste neměli konzumovat více než 4 až 5 šálků denně. Nezapomínejte však, že účinky kávy mohou u dospělých trvat až 7 hodin, tudíž její konzumace v pozdějších hodinách může ovlivnit váš spánek. Pozor by si pak měli dávat také zejména těhotné ženy, u nichž mohou účinky tohoto nápoje trvat až o 16 hodin déle, než je obvyklé. Pokud tedy máte rádi kávu a nechcete se jí vzdát, raději ji konzumujte až poté, co se ráno v klidu najíte. Nemusíte se pak obávat žádných vedlejších účinků, které by mohly nastat.

Zdroj: Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]