Často přehlížené signály, kterými tělo dává najevo, že jsou játra ve velmi špatném stavu a je potřeba bezodkladně konat

Fotografie: Depositphotos

Jakmile jsou naše játra ve špatném stavu, dokáže nám to naše tělo sdělit. Existují signály, které bychom rozhodně neměli ignorovat.

Lidské tělo by se dalo považovat za osmý div světa. Jakmile se mu něco nelíbí, hned nás o tom informuje. Vysílá do našeho mozku signály, které bychom rozhodně neměli ignorovat, protože, i když se můžeme cítit dobře, uvnitř se mohou dít věci, které vyžadují naši pozornost. Každé příznaky hovoří o jiném problému. Například následující seznam skrytých upozornění vypovídá, že naše játra volají o pomoc, říká lékař Youssef (Joe) Soliman.

Nepříjemné svědění a kožní vyrážka

Svědění může být známkou mnoha jiných neškodných i vážnějších problémů, jedním z takových může být špatná funkce jater. Pokud je tento orgán poškozen, hromadí se v krvi žluč. Jakmile nastává chvíle, kdy je žlučovod ucpán, žluč stagnuje a vrací se zpět do krevního oběhu. Tím se začne hromadit přímo pod kůží, kdy výsledkem je nepříjemné svědění a kožní vyrážka.

Fotografie: Freepik

Bolest žaludku a zácpa

Pokud jste nikdy neměli problém s trávením, ale nyní vás po každém jídle, nehledě na to, co jste si dali, trápí nafouknuté břicho, může to být způsobeno nateklými játry z důvodu výskytu různých lipidů. Játra mohou být přetížená a nepracují tak, jak by měla. Na toaletě toho obecně můžete zjistit mnoho o stavu tohoto orgánu. Nezvykle světlá stolice a tmavá moč jsou typickými příznaky onemocnění jater.

Únava, malátnost, možná i závratě

Játra mají jednu velice důležitou funkci – pomáhají vyplavovat toxiny a škodlivé látky ven z našeho těla a tím jej posílit. Pokud je tedy náš životní styl nezdravý, komplikujeme našim játrům práci a tato jejich schopnost se snižuje.

Fotografie: Freepik

Jakmile játra nedokážou dobře vykonávat svou funkci, krev je zaplavena toxiny, což brání mozku, aby zůstal bystrý, tudíž nastávají potíže se soustředěním. Všichni se čas od času cítíme unavení, ale pokud jsou ospalost a malátnost běžnými stavy, je potřeba poradit se s lékařem.

Nezvyklý nárůst tělesné hmotnosti

Občas si zahřešit není nic hrozného. Sladké, slané, smažené, sem tam trocha alkoholu, člověk na sebe nemůže být přísný pořád, někdy jsou drobné hříchy povolené. Ale když toho jíte hodně? Pokud jsou játra zdravá, časem dokážou zpracovat přijaté toxiny, ovšem jsou-li poškozena, tělo nebude schopné dostatečně trávit potravu a vylučovat tuk, což má za následek nárůst tělesné hmotnosti, pocit těžkosti a lenost.

Fotografie: Depositphotos

Výskyt modřin a snadné krvácení

Lehce se ťuknete do ruky a ihned vám naskočí modřina? Nebo se jen škrábnete, ale není možné zastavit krvácení? Může se jednat o známky špatného stavu jater. Jejich selhání znamená, že bílkoviny, jež jsou potřeba pro srážení krve, se ve vašem těle nevyskytují v dostatečném množství.

Zdroj: Healthline