Zánět slinivky břišní může postihnout kohokoliv. Rychlá reakce je zásadní, v některých případech jde o život

Fotografie: Freepik

Pankreatitida je velice komplexní onemocnění, které může mít mnoho příčin, projevů i následků a v jednom článku je obtížné shrnout všechny možné eventuality. Co ale chceme zdůraznit je to, že existuje efektivní možnost, jak jej léčit, a nemusí tedy jít o nemoc, která vám obrátí život vzhůru nohama.

Pod diagnózou „pankreatitida“ chápeme zánět slinivky břišní. Pankreatitida může být akutní nebo chronická. Chronická pankreatitida je zpravidla kombinována se snížením produkce trávicích enzymů. Pacienti tedy většinou jedí málo, i když mají hlad, protože jim obtíže nedovolují stravovat se normálně.

Pomůže kyselé zelí

Co se však málo ví je to, že pacientům může hodně pomoci, pokud budou před každým jídlem konzumovat kysané zelí. Stačí si dát hodinu před jídlem lžíci kysaného zelí a vaše trávení bude fungovat o poznání lépe. Kysané zelí totiž podporuje přirozenou produkci žaludečních šťáv a kyselin, a díky tomu bude následně přijatá potrava daleko lépe zpracována.

Kromě nakládaného zelí mohou pomoci i jiné nakládané potraviny, ale v případě jejich nedostupnosti si můžete pomoci také syrovým zelím nebo najemno nastrouhanou mrkví. Vyplatí se také pravidelné popíjení bylinkového nálevu z máty peprné. Ten pomáhá s trávením, ulevuje od žaludečních bolestí a zabraňuje plynatosti či nadýmání.

Fotografie: Freepik

Strava

Lidé trpící pankreatitidou by měli dodržovat vhodný jídelníček. Právě ten jim pomůže cítit se lépe. Zkuste následovat tato doporučení:

  • Strava by měla být lehce stravitelná, nenadýmavá a s menším obsahem tuku.
  • Zcela se vyhněte alkoholu.
  • Mléko by se mělo konzumovat spíše v omezené míře, kysané mléčné výrobky kromě smetany jsou vhodné, lze zařazovat i nízkotučný jogurt.
  • Vyhýbejte se příliš tučným a vyzrálým aromatickým druhům sýrů. Nejvhodnější jsou čerstvé sýry a všechny druhy tvrdých sýrů s nízkým obsahem tuku.
  • Pokud jde o maso, volíme spíše hovězí, telecí, kuřecí, králičí a krůtí. Výborné jsou i ryby jako je kapr, treska, pstruh nebo losos.

Hlídejte si obsah tuku ve stravě, neměl by překročit 40-50 g denně. Omezovat se nemusíte v ovoci, ani v zelenině, běžně používané koření ale nahraďte bylinkami a méně solte. Výborný je kmínový odvar, vinný ocet, citronová šťáva, tymián, dobromysl nebo meduňka.

Akutní potíže

Akutní pankreatitida je velmi nebezpečné onemocnění, které se vyvíjí náhle a neočekávaně. Nemocný může pociťovat ostré bolesti v břiše, nevolnost i zvracení. Často dochází k prudkému poklesu tlaku nebo ke zvýšení teploty.  Průběh onemocnění je někdy doprovázen šokem a pacient může zažívat silné pocity slabosti. Je možné, že nebude schopen si ani zavolat pomoc. Typické je také silné pocení, jazyk je suchý a potažený bílo-hnědým povlakem.

Mezi typické příznaky akutního zánětu patří:

  • Prudká bolest v nadbřišku
  • Bolesti vystřelující do zad
  • Zrychlený tep a dech
  • Škytavka
  • Zvýšená nervozita a agrese
Fotografie: Freepik

Léčba

Pokud má člověk záchvat akutní pankreatitidy, musí být okamžitě převezen do nemocnice. Není na co čekat, stav se může velmi rychle zhoršit. Léčba je komplexní, zahrnuje boj proti šoku, nitrožilní kapání hormonálních léků, narkotická analgetika, antibiotika a inhibitory proteolytických enzymů.

Pacientovi může být zavedena nasogastrická sonda, pomocí které je možné odsávat obsah žaludku a podávat léky či tekutou stravu. Jestliže se podaří včas zasáhnout, akutní zánět slinivky břišní obvykle během několika dnů díky vhodné léčbě ustoupí a pacient se může pomalu vrátit do běžného života. Pokud však nedojde ke zlepšení, může lékař přistoupit k chirurgickému odstranění nevratně poškozené části slinivky břišní.

Život s pankreatitidou nemusí být nijak zvlášť omezující, jen je třeba navyknout si na nový způsob stravování a naučit se rozpoznávat možné příznaky zhoršení vašeho stavu.

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]