Tyto neobvyklé čáry na nehtech jsou jediným příznakem tohoto vážného onemocnění

Fotografie: Depositphotos

Pokud se vám na nehtech objevily čáry, rozhodně byste to neměli ignorovat. V některých případech by se totiž mohlo jednat o příznak vážné nemoci.

Nehty jsou nejen estetickým prvkem, ale také skvělým ukazatelem vašeho zdravotního stavu. Zejména jejich struktura a zdravý růst je spojována s dobrým chodem organismus, přičemž různá onemocnění, včetně plísní a infekcí, mohou způsobit jejich deformace. Obzvláště na pozoru byste poté měli být před čárami na jejich povrchu, neboť se může jednat dle lékařky Cynthie Cobb o příznak nebezpečného onemocnění – a to včetně rakoviny.

Možné důvody čar na nehtech

Čáry na nehtech jsou jedním z mnoha příznaků, které by neměly být ignorovány, protože mohou naznačovat různé zdravotní problémy. Pokud se s tímto příznakem proto potýkáte i vy, měli byste nejprve zajít za svým praktickým lékařem a poradit se s ním. Ve většině případů se však může jednat dle serveru Healthline o následující příčiny:

  • Fyzické poškození nehtů, ke kterému došlo při provádění každodenních aktivit, jako je například vyvíjení přílišného tlaku nebo opakované mechanické zatěžování nehtové ploténky.
  • Onemocnění nehtů, jako je například lupénka nebo ekzém: tyto nemoci často způsobují zánět v nehtové ploténce, což může vést k různým změnám v textuře nehtů, včetně vzniku čar.
  • Nedostatek živin: nehty potřebují dostatek živin pro svůj zdravý růst a strukturu. Pokud se vám na nich objevily čáry, může se jednat o nedostatek různých vitamínů, minerálů nebo proteinů (nejčastěji zinku a železa).
  • Infekce: bakteriální nebo plísňové infekce nehtů jsou další možnou příčinou čar, neboť poškozují nehtovou ploténku a vedou k různým změnám v textuře nehtů.
  • Závažná onemocnění: v některých případech mohou být čáry na nehtech známkou vážnější choroby, jako je například rakovina kůže. Přestože se jedná o poměrně vzácnou skutečnost, rozhodně byste jí neměli nikdy podceňovat a raději problém co nejdříve začít řešit.

Lékaři nedokáží pochopit, že většina lidí stále netuší, jaký význam mají bílé skvrny na nehtech

leukonychie nehty
Fotografie: Freepik

Zdravý růst nehtů můžete podpořit vy sami

Pokud si chcete zajistit zdravý růst nehtů a odstranit čáry na jejich povrchu, měli byste začít u své stravy. Nezbytné je zejména zařadit do jídelníčku potraviny bohaté na železo a zinek, jako je losos, ořechy a ovoce a zelenina, udává odbornice na výživu Amy Goodson.

Nezbytná je rovněž správná hydratace těla – každý den se proto pokuste vypít alespoň 2 litry čisté vody. Zapomínat byste neměli ani na správnou péči o nehty, a to zejména co se týče používání agresivních chemikálií a nehtových laků. Pozor byste si měli dávat i na případnou změnu barvy nehtů, může signalizovat nemoc, jak jsme na ZdravémStravování uváděli.

Vyrůstala v rodině lékařů, takže se již od raného dětství věnuje všemu, co je spojeno se zdravím. Během své profesn... [Více o autorovi]