Plíseň na jídle je riziko, které může poškodit zdraví. Odkrojení rozhodně nepomůže

Komu by se to někdy nestalo – máte plnou lednici a někde vzadu zapomenete sýr nebo třeba šunku, kde už je plíseň. Co teď s tím? Řada lidí by zvolila jednoduché řešení, které zabrání plýtvání s potravinami – jednoduše by plesnivý kousek odkrojila a zbytek snědla. Podle lékařů si ale takto zahráváte se svým zdravím.

I malý kousek plísně může být problém – a to i když ji nevidíme. Nikdy totiž nemáte jistotu, že součástí právě této plísně nejsou tzv. spory – mikroskopické částečky plísně, které jsou našemu oku neviditelné, ale mohou kontaminovat celou potravinu. Po jejich konzumaci často dochází k alergickým reakcím, ale může se dostavit i zvracení, průjem nebo bolesti hlavy.

Problémy s játry

Mezi další závažné potíže po požití toxických plísní patří problémy s játry. Řada plísní totiž může obsahovat velmi jedovaté látky, které se naše tělo snaží vyloučit právě prostřednictvím jater, ale ta to nemusí dobře zvládnout. Může dojít i k trvalému poškození, takže si s plísní raději nezahrávejte.

Projevy alergie mohou být velmi nepříjemné

U většiny plísní dochází po konzumaci k alergické reakci. Ta sice nebude život ohrožující, ale bude rozhodně velmi nepříjemná. Není výjimkou, že je nutné nasadit protialergenní léky. Mezi typické příznaky patří:

  • Výtok z očí a jejich svědění
  • Vyrážka a začervenalá kůže
  • Kýchání
  • Zacpaný nos

Nepleťte si ušlechtilé plísně

Možná znáte plísňové sýry. Tato plíseň je ušlechtilá a pro konzumaci naprosto bezpečná – alespoň u většiny lidí. Stále však platí, že by takové potraviny neměly jíst třeba děti nebo těhotné ženy. Ne každý sýr si však může vypěstovat ušlechtilou plíseň a rozhodně si ji také nevypěstujete doma v lednici. Proto je každý sýr s plísní, která na něm nebyla při nákupu, rozhodně lepší hodit rovnou do koše.

Kde jsou plísně nejčastěji?

Plíseň má ráda měkké potraviny. Pro své množení pak potřebuje vlhké prostředí a také nějaký čas. Kde plísně můžete najít nejčastěji?

  • Marmelády, džemy, majonézy a tatarské omáčky
  • Uzeniny
  • Mléčné výrobky
  • Měkké ovoce a zelenina
  • Tavené sýry

Náchylnější k tvorbě plísní budou také produkty, u kterých výrobce nepoužívá žádné konzervační látky. Takové výrobky bývají sice pro zdraví vhodnější, ale musíte se smířit s tím, že je třeba je konzumovat okamžitě, jinak jim hrozí brzká zkáza.

Jak se zbavit plísně?

Pokud objevíte v lednici plesnivou potravinu, měli byste z lednice vyndat také všechny ostatní věci a zkontrolovat, zda nejsou také napadené. Potraviny, které nebyly nijak zabalené nebo zavřené v krabičce, preventivně také vyhoďte, neboť plísně se velmi snadno a rychle šíří vzduchem. Pokud je to možné, vyndejte z lednice také všechny poličky a šuplíky. Ty pečlivě omyjte ve dřezu pod proudem horké vody a s pomocí vhodného saponátu.

Fotografie: Pixabay

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]