Znáte potraviny prospěšné pro vaše játra?

Pokud vám není zdraví lhostejné, měli byste přemýšlet nejen nad tím, co konzumujete, ale také nad tím, zda máte optimální tělesnou váhu. Ach ano. Řada lidí to slyší nebo čte nerada. Často slýcháme, jak je důležitější spokojenost a zdraví. Jenže to, že vás momentálně nic netrápí neznamená, že se ve vašem těle neschyluje k nenávratnému poškození zdraví právě díky nehodné stravy a kilogramům navíc. V dnešním článku se zaměříme na potraviny, které prospívají a neprospívají játrům. A jak s tím souvisí kila navíc? To se dozvíte v článku.

1. Ovesné vločky – prospěšné

Potraviny se spoustou vlákniny jsou nejlepší způsob, jak začít svůj den. Výzkumy potvrzují, že ovesné vločky jsou velmi zdravé a pomáhají se zbavovat tuků v břiše. Což je dobrý způsob, jak si udržet i zdravá játra a optimální tělesnou váhu. Vločky zasytí a dodají energii na dlouhou dobu.

2. Tučná jídla – neprospěšná

Smažené hranolky, hamburgery, řízky a podobná jídla jsou špatnou volbou. Tato jídla játrům rozhodně neprospívají. Mají vysoký obsah nasycených tuků, což zatěžuje játra. V kombinaci s dalšími nevhodnými potravinami si takto můžete zadělat na cirhózu jater. Navíc tato jídla vedou k přibírání, následné obezitě a dalším zdravotním problémům.

3. Brokolice – prospěšná

Přidejte do vaší stravy více zeleniny, pokud chcete, aby vaše játra byla zdravá. Z brokolice se dá připravit nespočet chutných pokrmů. Jestliže to není zrovna váš favorit, zařaďte do svého jídelníčku alespoň jiné druhy zelené i ostatní zeleniny.

4. Káva – prospěšná

Možná jste čekali, že káva bude neprospěšná, ale studie ukazují, že umírněné pití kávy (2 šálky za den) pomáhají chránit játra před poškozením způsobeným přílišným množstvím alkoholu či nezdravou stravou. Některé výzkumy dokonce naznačují, že může snížit i riziko rakoviny jater.

5. Cukr – neprospěšný

Příliš mnoho sladkých věcí si může na vašich játrech vybrat daň. Největším zlem jsou cukr a výrobky z bílé mouky. Játra metabolizují cukr (ale jen do určité míry) a přeměňují jej na energii. To co játra nevyužijí, se změní na tuk. Nadbytek cukru může tedy způsobit ztučnění jater.

6. Zelený čaj – prospěšný

Zelený čaj překypuje antioxidanty, které chrání organismus včetně jater před některými formami rakoviny. Naučte se tedy pít zelený čaj a zařaďte ho do pitného režimu.

7. Voda – prospěšná

Jednou z nejlepších věcí, kterou můžete udělat pro svá játra, je pití čisté vody. Vlažné i teplé. Z vody nepřiberete, neobsahuje cukr, tak jako limonády, džusy. Voda by měla tvořit základ pitného režimu.

Další vhodná a nevhodná jídla

8. Mandle – prospěšné (Jsou zdrojem látek, které přispívají k zdraví jater)

9. Sůl – neutrální (Sůl lidské tělo potřebuje, je-li ji však nadbytek, škodí játrům, ledvinám a celému organismu. Vyvarujte se konzervovaným potravinám, průmyslově zpracovaným, polotovarům, bufetovým jídlům apod.)

10. Alkohol – neprospěšný (Alkohol ve větším množství játra poškozuje, tady asi není co dodávat. Doporučené množství alkoholu je u žen 1 sklenička za den, u mužů 2 skleničky za den. Každá párty a větší množství alkoholu se na játrech podepíše)

11. Bylinky a koření – prospěšné (Výtečné je oregano, šalvěj, skořice, kmín, rozmarýn i další. Jsou zdrojem zdravých polyfenolů)

12. Špenát – prospěšný (Obsahuje silný antioxidant nazývaný glutathion, který může pomoci udržet správnou funkci jater)

13. Borůvky – prospěšné (Rovněž obsahují polyfenoly, které přispívají k ochraně jater. Tytéž polyfenoly obsahují hořká čokoláda, švestky a olivy)

14. Balené potraviny – neprospěšné (Mnohem lépe uděláte, když si svačinku připravíte doma sami. Většina balených pokrmů obsahuje nadměrné množství soli, cukru nebo tuků)

Obrázky:pixabay.com