Lékaři nedokáží pochopit, že většina lidí stále netuší, jaký význam mají bílé skvrny na nehtech

Fotografie: Depositphotos

Každý, kdo si kdy prohlédl své nehty, si pravděpodobně všiml malého bílého půlměsíce na základně nehtu. A právě ten může vypovídat mnohé o vašem zdraví.

Nehty mohou být nejen zrcadlem našeho zdraví, ale také zdrojem zvědavosti a otázek. Mezi ty nejčastější patří jev bílých skvrn na nehtech, které se často týkají bílého půlměsíce na základně nehtu, známého jako lunula. Občas se může stát, že lunuly jsou viditelné pouze na palcích nebo úplně chybí. Mohou být zahaleny pod kůží. Nicméně absence lunuly může signalizovat určité zdravotní potíže a současně vyvolávat další příznaky, prozradila lékařka Stacy Sampson

Co je to lunula

Lunula je část nehtu, která se nachází pod kůžičkou na základně nehtu. Je to bílý poloměsíčitý útvar, jenž je viditelný na nehtech prstů, obvykle je nejvíce zřetelný na nehtech palců. Lunuly mohou být různé velikosti a tvaru a jejich barva se může lišit od bílé po mírně modravou.

Lunula je místo, kde je nehet nejvíce upevněn k lůžku nehtu a kde se nový nehet začíná tvořit. Její barva může poskytnout určité informace o zdraví. Například bledá lunula nebo její úplná absence může být spojena s některými zdravotními problémy, jako je nedostatek živin nebo anémie, uvádí web Healthline.

Mýty a fakta o lunule

Nemít na nehtech viditelné lunuly ne vždy signalizuje závažné zdravotní problémy. Lunuly mohou být viditelné pouze na určitých prstech nebo úplně chybět. V takových případech je pravděpodobné, že jsou lunuly skryty pod povrchem kůže, informuje dále Healthline.

Borelióza představuje velké nebezpečí: Účinná vakcína by tento problémy hravě vyřešila

Přestože tento jev není zcela pochopen, absence lunuly může naznačovat možné zdravotní potíže, jako je anémie, nedostatečná výživa nebo deprese, jak dokládají i vědecké studie. Na kontrolu vzhledu nehtů by se dle vědců mělo myslet také při potížích s ledvinami. Pokud absenci lunuly doprovázejí další příznaky, jako jsou závratě, neobvyklé chutě, únava, slabost nebo změna hmotnosti, je vhodné konzultovat stav s lékařem.

Abnormality lunuly

Různé barvy nebo typy lunuly mohou také poskytnout důležité indikace o zdravotním stavu. Například azurová lunula, která má modrý nádech, může dle doktorky Sampson naznačovat Wilsonovu chorobu, což je vzácná genetická porucha. Tento stav může vést k různým symptomům, včetně neurologických poruch a očních abnormalit nebo jaterních problémů. Na ZdravémStravování jsme mimo jiné psali o příznacích jaterní cirhózy.

játra, orgán
Fotografie: Freepik

Dalšími abnormalitami nebo zbarveními lunuly mohou být červená nebo růžová lunula. Tato barva může naznačovat zvýšenou hladinu krvetvorby nebo problémy s cévami v těle, cirhózu jater, psoriázu a další stavy, jak uvádí studie z roku 2015. Může být také známkou infekce, zánětu nebo alergické reakce. Abnormality v tvaru nebo struktuře lunuly mohou být dle amerických vědců známkou různých zdravotních problémů, včetně infekce nehtů, autoimunitních onemocnění nebo dermatologických stavů.

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]