Varovné signály, kterými tělo sděluje, že s ním není něco v pořádku a měli bychom jim věnovat pozornost

Fotografie: Freepik

Většina z nás tyto symptomy prostě ignoruje. Považujeme je za banální. Mávneme nad nimi rukou a pokračujeme s naším životem nerušeně dál. Až do doby, než je pozdě. Dávejte si na tyto příznaky pozor, jelikož jsou spojeny s velmi závažnou chorobou, která ohrožuje váš život. Pokud se naučíte je rozpoznat, budete moci včas vyhledat lékařskou pomoc. Včasná diagnóza je jediná naděje.

Zapomínáte, co jste zrovna řekli

Ještě před chvíli jste o něčem s nadšením mluvili a o zlomek vteřiny později ztratíte nit konverzace. Pokud často zapomínáte na to, o čem zrovna mluvíte a nedokážete si za žádnou cenu vzpomenout, může se jednat o varovný signál.

Tyto na oko legrační symptomy mohou být příznakem poruchy krevního oběhu. Krev přestala proudit do mozku v objemu, v jakém je jí potřeba a váš mozek zasáhla malá mrtvička. A i když si za sekundu vzpomenete, o čem že jste to vlastně mluvili, neměli byste tento fakt ignorovat.

Vyhledejte lékařskou pomoc. A připravte se na to, že pokud bude opravdu zle, pošle vás na vyšetření mozku nejpozději do 24 hodin. Nejpravděpodobněji vám předepíše medikaci, která naředí krev a sníží hladinu cholesterolu. Nejdůležitější je ale změnit váš životní styl. Musíte přestat kouřit a jíst potraviny, které jsou příliš

  • tučné
  • sladké
  • slané

Několik dní se vám zdá, že máte něco v oku

Zdravá osoba by neměla mít žádné problémy s viděním. Měli byste vidět pěkně čistě a oči by vás neměly bolest, zamlžovat se nebo příliš slzet. Dalším varovným signálem je to, že lidé často přestanou vnímat přímé linky. Zdají se vám okenní rámy nebo futra od dveří jaksi rozvlněné?

Pak jde o jasný příznak degenerace svalstva. Ta může vést až ke ztrátě zraku. Dávejte si pozor i na tzv. „mušky“ a záblesky, které se před očima mohou míhat. Ačkoliv často ohlašují příchod migrény, nejsou tyto příznaky nutně spojeny pouze s ní.

Pokud se vám zda, že na svět hledíte skrz zamlžené sklo, může jít o první signál šedého zákalu. Ztratili jste navíc na krátkou dobu zcela zrak, nebo se vám na zorném poli zobrazila šmouha, kvůli které pořádně nevidíte? Pak okamžitě jděte za doktorem, jinak můžete oslepnout.

Spaní a ospalost během dne

Stává se vám, že se ráno nemůžete probudit? Jste pořádně unavení, ačkoliv jste včera šli do postele brzo a váš partner vám vyčítá, že chrápete? Může jít o spánkovou apnoe. Jde o stav, kdy na chvíli během spánku přestanete dýchat.

Fotografie: Pixabay

Pokud něco takového proděláte, pravděpodobně se vzbudíte s bolestí hlavy, budete mít problémy se soustředěním a budete usínat hned, jakmile si sednete na židli. Neberte to na lehkou váhu. Problémy s dechem během spánku mohou odstartovat srdeční onemocnění, mrtvici i cukrovku. Vyhledejte lékařskou pomoc co nejdříve. Pomůže vám rovněž shodit přebytečná kila a přestat s alkoholem.