Budování zdravého vztahu: základem je komunikace a smích

Každý touží mít hezký a zdravý vztah. A každý se žení či vdává s tím, že je to na celý život. Ovšem realita je jiná a čísla rozvodových statistik smutně rostou. Všechny vztahy procházejí vzestupy a pády a všichni se snaží přizpůsobit se či změnit. Ať už váš vztah právě začíná nebo jste spolu roky, můžete podniknout kroky k vybudování zdravého vztahu.

I když jste v minulosti prožili mnoho neúspěšných vztahů nebo jste dříve bojovali, abyste ve svém současném vztahu znovu rozdmýchali oheň romantiky, můžete se naučit zůstat ve spojení, najít naplnění a užívat si trvalého štěstí. Každý vztah je jedinečný a lidé jsou spolu z mnoha různých důvodů. Součástí toho, co definuje zdravý vztah, je sdílení společného cíle. Existují určité věci, které mají všechny zdravé vztahy společné. Tak například: udržování smysluplného emočního spojení, fakt, že každý z partnerů je sám sebou (nebojí se ohleduplného nesouhlasu), pravidelně a otevřeně spolu komunikují, mají společné koníčky, podporují jeden druhého v osobním i kariérním růstu, jsou milenci i nejlepší přátelé zároveň, mají každý své další koníčky a sdílejí společnou radost, dívají se stejným směrem, nikdy si nelžou – jsou čestní a upřímní.

Od zamilovanosti k lásce

Zůstat zamilovaný není otázkou vzhledu, typu postavy nebo náhody. Je to o práci a zájmu pracovat na vztahu. Samozřejmě to tak musí cítit oba. Jednostranná práce člověka brzy vyčerpá. Pokud bude usilovat jen jeden, nejde o zdravý a šťastný vztah. To neznamená, že tito lidé nemají žádné problémy a neřeší i vážné situace. Ani to neznamená, že musí dva lidé spolu vždy souhlasit. Jen si vzájemně nevnucují názor jednoho či druhého a dokáží pochopit, že člověk může určitou věc vidět z jiné perspektivy. Mít vlastní názor je dokonce ve zdravém vztahu nutné..nejen papouškovat a potvrzovat to, co miláček řekne. Ve zdravém vztahu dáváte svému partnerovi naprostou svobodu a budete plně důvěřovat tomu, jak s ní naloží.

Společně trávený čas

Vztah upevňuje i společně trávený čas nějakým příjemným způsobem. Nejen při řešení méně příjemných záležitostí. Může to být společný výlet, sportování, pravidelné večeře apod. Komunikace je základní stavební kámen. Pokud partneři zjistí, že se spolu nudí nebo si vlastně nemají ani co říci, asi nepůjde o příliš pevný a zdravý vztah. Hovořit se dá o všem: o počasí, vesmíru, cílech, snech, politice, probírat herecké výkony, o vaření, o práci, o fotbale, o hokeji, o baletu, o umění, plánovat novou výmalbu interiéru, domluvit si společnou dovolenou a těšit se na něco nového. Témat existuje spousta, jen spolu mluvit a mluvit. Kamenem úrazu dnešní doby je, že spolu lidé nejenže neumí hovořit, ale vlastně mnohdy ani neví o čem.

Společná zábava

Kořením života je zkoušet a učit se nové věci. Člověk by neměl dlouho zůstat stát na jednom místě. Běžte spolu na kurz tance, učit se nový cizí jazyk, naplánujte dobrodružnou cestu, kupte si koloběžky nebo lyže a zkuste podniknout společně něco nového.

Smějte se a dovádějte jako děti

Kdy jste se naposledy smáli tak, že vás z toho bolelo břicho a čelisti? Pokud si už nepamatujete, měli byste to napravit. Pro zdravý vztah je hodně důležité se společně smát a dovádět, jako malé děcka. Běžte spolu sáňkovat, postavte sněhuláka, zahrajte si polštářovou válku, lechtejte se, štípejte do zadku, cákejte na sebe vodu, smějte se spolu vtipům, podívejte se na bezva komedii. Ono je totiž hodně důležité, jak se spolu dva lidé cítí. A smích je bezva, smích je zdravý, smích je nakažlivý a spojuje lidi. Upečte spolu bábovku, kuře nebo si zkrátka zahrajte na kuchaře a pomocníka, přitom si obličeje zamažte třeba kečupem nebo moukou. Nikdy, ale nikdy nezapomínejte dělat bláznivé věci a nedovolte, aby vám vztah ukradla nuda a stereotyp. I staří lidé, kteří mají dlouholeté a šťastné manželství, vám potvrdí, že dělají bláznivé hlouposti a společně se smějí.