Příčiny špatného trávení a bolesti bříška u dětí

Občas každý trpí plynatostí, dokonce i děti. Stává se to přirozeně poté, co jedí potraviny jako jsou fazole, zelí, květák nebo pijí sycené limonády. Když děti jedí nebo pijí příliš rychle (či žvýkají žvýkačku), mohou přitom spolykat i množství vzduchu, což rovněž přispívá k plynatosti. Ačkoliv nejde o nic hrůzostrašného a nebezpečného, jde o nepříjemný a bolestivý jev. Pokud vaše dítko trpí často bolestmi bříška (plynatostí), promluvte si s pediatrem.

Pálení žáhy

Pálení žáhy trápí spíš dospělé, ale tento zdravotní neduh se nevyhýbá ani dětem. Pokud vaše dítě často vyplivuje kyseliny nebo má pálení žáhy, může mít kyselý reflux, tj. když se jídlo ze žaludku vrací zpět do jícnu. Některé potraviny, těžká jídla nebo konzumace některých jídel před spaním mohou symptomy zhoršovat. Pokud má vaše dítě tyto příznaky často, navštivte svého lékaře. Váš pediatr může navrhnout menší porce, častější jídla, léky nebo může provádět testy k vyloučení jiných příčin.

Viry a bakterie

Trávicí trakt vašeho dítěte mohou ohrožovat viry a bakterie. To, co vám neublíží, může dítě skolit. Děti mohou onemocnět tím, že jí jídlo, které nebylo správně umyté nebo dostatečně uvařené. Může to způsobit žaludeční nevolnost, horečku, průjem nebo zvracení. Některé viry se mohou i šířit z jednoho dítěte na druhé, jsou také běžným zdrojem průjmu.

Pomozte chránit zdraví svých děti tím, že budete postupovat podle pokynů pro bezpečnost potravin: často si umývat ruce, umývat potraviny (ovoce a zeleninu ideálně v octové vodě) a dostatečně dlouho vařit. Pro krájení zeleniny používejte jiné krájecí prkénko, než na maso. Pozor na uzeniny, pokud je dětem dáváte.

Děti a průjem

Pokud má vaše dítě řídkou/vodnatou stolici více než třikrát denně, má průjem. Mnoho věcí může způsobit průjem, jako jsou bakteriální a virové infekce, alergie na potraviny a některé léky. Průjem obvykle vymizí bez léků za den nebo dva. Často je však nutná změna stravy. Pro váš klid se však poraďte s dětským lékařem. Rovněž zavolejte lékaře svého dítěte, pokud se vám zdá (či máte podezření), že je vaše dítě dehydratované.

Zvracení u dětí

Stejně jako průjem může mít zvracení mnoho příčin. Na vině jsou obvykle virové infekce. Ve většině případů se zvracení zlepší za den nebo dva bez jakéhokoli ošetření. Ale je důležité sledovat, zda vaše dítě nemá známky dehydratace. Pokud má vaše dítě horečku nebo vyrážku, vypadá-li dehydratovaně nebo nedokáže udržet malé doušky čirých tekutin, zavolejte dětskému lékaři.

Jak krmit nemocné dítě

Pokud vaše dítě zvrací, podávejte mu tekutou stravu po dobu cca osmi hodin. Dejte mu malé doušky vody nebo roztoku elektrolytu, po lžičkách můžete podávat i vyhlazený čaj. Po cca osmi hodinách zkuste začít podávat malá množství nevýrazných potravin, jako je rýže, toust, jablková přesnídávka, banány a sušenky. Vraťte se k normální stravě do 24 hodin, ale po dobu několika dnů se vyhýbejte kořeněným nebo mastným jídlům. Děti, které mají průjem bez zvracení, mohou obvykle normálně jíst. Ujistěte se, že vaše dítě pije hodně tekutin, aby zůstalo hydratované.

Jak udržet dítě hydratované

Když děti zvrací nebo mají průjem, mohou se rychle dehydratovat. Hledejte příznaky, jako je vysoká horečka, sucho v ústech, nízká frekvence močení. Dítě můžete udržovat hydratované tím, že mu dáte ledové lupínky, vodovou zmrzlinu, polévku nebo směs džusu a vody. Nebo použijte rehydratační roztok. Zeptejte se pediatra vašeho dítěte, co je nejlepší. Pokud vaše dítě odmítá pít a bojíte se o něj, navštivte svého lékaře.

Zácpa

Opak průjmu je zácpa. Bolest bříška může být často způsobena právě zácpou. Děti mohou zácpou trpět, pokud nepijí dost vody nebo nemají stravu bohatou na mléčné výrobky a ovoce a zeleninu. Zácpa může však být také vedlejším účinkem některých léků nebo stravy s nízkým obsahem vlákniny. Promluvte si s dětským pediatrem, pokud to trvá déle než jeden týden nebo pokud má vaše dítě jiné příznaky, jako je horečka, zvracení nebo krvavá stolice. Léčba může zahrnovat projímadla a dietní změny. Pokud je bolest vašeho dítěte silná, okamžitě vyhledejte lékaře.

Děti a laktóza

Dostane vaše dítě křeče, trpí plynatostí, nevolností či průjmem krátce po pití nebo konzumaci mléčných výrobků? Pokud se to stává pravidelně – asi 30 minut až dvě hodiny po požití mléka, měkkých sýrů nebo zmrzliny – může mít nesnášenlivost laktózy. To znamená, že jeho tělo nemůže trávit laktózu, cukr v mléce. Pokud máte podezření na nesnášenlivost laktózy, promluvte si s pediatrem. Neexistuje žádný lék, ale provedení změn v jeho stravě může pomoci.

Děti a celiakie

Děti s celiakií mají některé stejné příznaky jako jiné zažívací problémy – bolest žaludku, zvracení, průjem, zácpa. Někdy neprospívají tak dobře, jak by měli. Tato porucha trávení se spustí, když jedí potraviny s lepkem, proteinem, který se nachází v pšenici, ječmeni a žitu. Celiakie může zničit výstelku tenkého střeva. Neexistuje žádný lék, důležitá je úprava stravy – bezlepková dieta.

Obrázky: pixabay.com