Většina lidí netuší o těchto bezkonkurenčních zdravotních účincích borůvek na lidské tělo

Fotografie: Bart Everson / Creative Commons / Attribution 2.0

Borůvky pro lidské zdraví nabízí řadu zdravotních benefitů. Pokud je zařadíte do svého pravidelného jídelníčku, zajistíte si lepší imunitu a možná i paměť.

Borůvky jsou nejen chutné, ale také plné zdraví prospěšných sloučenin, včetně různých antioxidantů a enzymů. Jejich pravidelná konzumace proto skvěle prospívá lidskému tělu v mnoha směrech, a to včetně snížení krevního tlaku, prevence před nebezpečnými nemocemi a podpory mozkových funkcí, jako je například paměť. Stačí je přitom dle lékaře Hrefna Palsdottir konzumovat pravidelněji.

Nabízí řadu antioxidantů

Borůvky jsou plné antioxidantů, které chrání tělo před volnými radikály, což jsou nestabilní molekuly poškozující důležité buňky v organismu. Jejich působení může přispívat ke stárnutí a také nemocem, jako je například rakovina. Pravidelnou konzumací tohoto skvělého ovoce však získáte jejich potřebné množství a zabráníte tím potenciálnímu nebezpečí. Některé z nich mimo jiné snižují poškození DNA.

Výborně snižují cholesterol

Dalším skvělým přínosem borůvek je dle webu Healthline jejich schopnost snižovat vysoké hladiny cholesterolu v krvi. To opět díky užitečným antioxidantům, které podporují krevní oběh a očišťují jej od nahromaděných nebezpečných látek. Díky tomu vám pravidelná konzumace tohoto lesního ovoce pomůže snížit riziko vzniku srdečních onemocnění, jako je například vysoký krevní tlak, srdeční infarkt, mozková mrtvice nebo také cukrovka 2. typu.

Podporují funkci mozku a zlepšují paměť

Borůvky si získaly obdiv díky své schopnosti redukovat oxidační stres, který by jinak mohl urychlit proces stárnutí mozku a negativně ovlivnit jeho funkci. To znamená, že jejich pravidelná konzumace výborně podporuje zdraví tohoto orgánu a chrání jej před možným nebezpečím, jako je například demence nebo Alzheimerova choroba. Tato onemocnění mohou mít velmi nebezpečný dopad na vaše celkové zdraví. Na webu Zdravé Stravování jsme také psali o tom, jaké jsou nejčastější příznaky nastupující demence.

Očista plic podomácku: Vitamín D může podpořit pohodlné dýchání a předejít nemocem

žena s demencí
Fotografie: Pexels

Kromě toho však vyšla najevo i skutečnost, že borůvky prospívají stárnoucím neuronům, což vede ke zlepšení buněčné signalizace. Díky tomu pravidelná konzumace borůvek výborně přispívá ke zlepšení kognitivních funkcí, jako je například paměť nebo koncentrace. Abyste však získali co nejlepší výsledky, je dobré konzumovat je opravdu pravidelně, nejlépe hrst každý den. K potvrzení některých zdravotních přínosů borůvek odborníci stále potřebují provést další studie, které by je mohly potvrdit.

Vyrůstala v rodině lékařů, takže se již od raného dětství věnuje všemu, co je spojeno se zdravím. Během své profesn... [Více o autorovi]