Bolesti spodní části zad lze odstranit i nápravou častých chyb. Na vině může být i špatná obuv

Fotografie: Depositphotos

Bolest dolní části zad trápí spoustu lidí. Náročná práce, sedavý způsob života, ale i některé zdravotní potíže mohou být příčinou. Zkuste protahovací cviky k dosažení úlevy.

Bolest dolní části zad je nepříjemným příznakem různých zdravotních problémů. Příčin může být hned několik, od potíží s jednou nebo více svalovými partiemi v této oblasti až po problémy s blízkými orgány, například ledvinami, které se v této části těla nacházejí. Stejně tak může být důvodem sedavý způsob života, říká doktorka Angelica Balingit. Hlavní otázka však zní, jak se bolesti zad zbavit, popřípadě jak jí předejít.

Prevence bolesti zad

Prevence je vždy lepší než léčba. Je tedy dobré vědět, jak bolesti dolní části zad předcházet, aby vás později neomezovala v každodenním životě. V první řadě se pokuste omezit zátěž na vaše záda, to znamená nosit lehčí tašky nebo batohy. Vždy u sebe mějte jen to nejnutnější, nezahlcujte si brašnu zbytečnostmi, které ji akorát zatíží.

Stejně tak důležitý je pohyb. Cvičením nikdy nic nezkazíte, pokud to s ním nepřeháníte. Posilujte střed těla, svaly na břiše a jeho okolí, abyste zajistili správné držení těla, tedy vzpřímená záda. Možná vás to překvapí, ale i špatná obuv může být příčinou bolesti zad, jak uvádí Healthline. U žen jsou tím největším problémem boty na vysokém podpatku. Jejich časté nošení může poškodit záda.

protahovací cvik
Fotografie: Freepik

Protahujte se, kdykoli je to možné. Zpravidla se vaše všední dny opakují, vstanete do práce, vykonáváte neustále stejné pohyby a namáháte tak stejné svaly. Pravidelně se protahujte – doma, v práci, klidně i v kavárně. Zabere vám to jen krátkou chvíli, přesto svým zádům pomůžete a vám se výrazně uleví.

Cviky vhodné k protažení zad

Spojte cvičení a protahování, abyste se zbavili nepříjemné bolesti dolní části zad. Jak uvádí fyzioterapeut Gregory Minnis, některé jógové cviky jsou ideálním řešením pro jemné protažení napnutých zádových svalů. Začněte pozicí dítěte. Kolena i dlaně opřete o zem a přesuňte hýždě pomalu dozadu, jako kdybyste si chtěli sednout na svá lýtka. Ruce držte natažené, břicho opřete o stehna a zhluboka dýchejte.

Moje babička se konečně po letech zbavila bolesti kolen díky této fintě, kterou jsem objevila na internetu

Dalším skvělým cvikem je přitažení kolene k hrudníku. Lehněte si na záda, pokrčte koleno, chytněte se za holenní kost a přimáčkněte koleno k hrudníku. Vystřídejte nohy. Poté můžete zkusit další pozici. Opět se opřete koleny i dlaněmi o zem a střídavě prohýbejte záda a zakulacujte je. Pokud máte jakékoli zdravotní omezení, nejdříve se poraďte se svým lékařem. Zařadit můžete i jiné cviky, například ty, o nichž jsme již psali na ZdravémStravování.

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]