Seznamte se s léčivými účinky bylinných čajů, které si sami připravíte doma

Existuje celá škála kritérií, podle kterých lze čaje rozdělit. Ve specializovaných prodejnách s černým, zeleným nebo bílým čajem se čaj dělí podle země původu, kvality listu, doby sklizně nebo výrobního druhu. U bylinných se klade důraz na druh bylinky, případně se liší podle složení a bylinných účinků, které pití takového nápoje přináší. Základní rozdělení druhů a čaje podle jejich účinků na lidský organismus je dobré si více přiblížit v následujícím výčtu.

Bylinné čaje

Směsi mohou obsahovat několik různých bylin, jedná se obvykle o rostliny, které jsou namíchány pro konkrétní účel nebo proti určité nemoci. Populárními čaji z této skupiny jsou směsi na nachlazení, na problémy s močovým ústrojím nebo na zažívání.

Aromatické čaje

Tyto směsi jsou nejčastěji vyrobeny z různých aromatických bylin, nemají konkrétní specifický účinek na organismus, v tomto případě tak není nutné věnovat pozornost dávkování. Tento čaj může být z jedné konkrétní byliny (máta, heřmánek), ale také ze směsi 2-3 rostlin, které se vzájemně dobře doplňují.

Druhy čaje podle jejich účinku na organismus

Mezi tyto čaje řadíme:

Osvěžující čaje

Nejvhodnější čas pro jejich popíjení je ráno, protože posilují tělo a dodávají mu energii. Mohou obsahovat kořen anděliky, citron nebo jahodový list.

Čaje s uklidňujícím účinkem

Jejich pití je nejvhodnější naopak večer před spaním, protože přinášejí uvolnění a snižují nervové napětí. Jsou to směsi většinou tvořené mátou, třezalkou, meduňkou, hlohem nebo heřmánkem.

Na doplnění vitamínů

Hlavně na jaře a na podzim je vhodné pít čaje, které mohou doplnit chybějící vitamíny a minerály. Mohou být léčebným doplňkem při různých virózách a nachlazení. Obsahují šípky, rakytník, lesní jahody, borůvky nebo kopřivy.

Na posílení organismu

Jsou obdobou předchozích čajů, protože posilují imunitní systém a pomáhají v boji proti infekcím. V těchto směsích naleznete šípek, rakytník, citron, třezalku a tymián.

Čaje s diuretickým nebo projímavým účinkem

Mohou ovlivnit odvodňování nebo mohou mít projímavé účinky, také mohou ovlivnit chuť k jídlu. Čaj je tvořen směsí březových listů, jeřabin a máty.

Kontraindikace

Při pití bylinných čajů je nutné si uvědomit, že mohou léčit, ale také mohou mít vedlejší a nežádoucí účinky. Pozor by si na směsi z bylinek měly dávat hlavně těhotné ženy, kterým nesvědčí oregano, kopřiva nebo tymián. Třezalka tečkovaná se naopak nedoporučuje lidem s vysokým krevním tlakem a čaj z jeřábů není vhodný pro pacienty s gastrointestinálními potížemi. Při chronických obtížích je vždy nutné se poradit s lékařem, aby léčba přírodními přípravky nezpůsobila zhoršení stavu.

Kompatibilita

Kromě nežádoucích účinků je vhodné také správně bylinky kombinovat, protože ne všechny bylinky jsou vzájemně kompatibilní. V případě máty a heřmánku je nelze kombinovat s kopřivou a jeřábem vzhledem k rozdílnosti účinků na produkci žaludečních kyselin. Různé účinky na krevní tlak mají třezalka a hloh, proto ani ty nelze pít současně.

Bylinky se také dobře doplňují s černým čajem, protože mohou dodat jedinečnou chuť. Vhodné je přidávat do černého čaje mátu, citronovou trávu, tymián nebo citron.

Fotografie: Pixabay

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]