Okamžitá úleva od bolesti zad: 4 jednoduché cviky přinesou tolik kýžený výsledek

Fotografie: Depositphotos

Bolest zad je častým onemocněním, které postihuje mnoho lidí. Příčinou může být nesprávná poloha při spánku, onemocnění páteře nebo zranění. Často ji ale způsobuje sedavý způsob života.

Bolest zad je častým onemocněním, jež má mnoho příčin, takže je velmi obtížné stanovit správnou 100% diagnózu. Postihuje celou oblast páteře od krku až po kostrč. Obvykle se však projevuje v oblasti beder, krku a zátylku. Bolesti zad se nejčastěji vyskytují u lidí, kteří mají sedavé zaměstnání, nevykonávají žádnou fyzickou aktivitu nebo mají špatné držení těla. U žen zvyšuje riziko tohoto onemocnění chůze v botách na vysokém podpatku. Nevhodné posturální návyky mohou vést k závažnějším stavům, jako je skolióza nebo lordóza, jež způsobují bolesti prakticky všech částí zad, říká lékařka Brooke Mathe.

Proč nás bolí záda

Dlouhé stání nebo sezení v práci a následné sezení doma u počítače nebo televize, používání výtahu a auta, to vše přispívá k tomu, že se stále méně hýbeme a přibíráme na váze. K tomu se přidávají vady držení těla vzniklé v dětství, které jsou často důsledkem špatných návyků, jako je hrbení se, nošení školní tašky přes jedno rameno nebo špatné držení těla ve školní lavici apod.

Všechny tyto faktory vedou ke zhoršení pružnosti páteře, jejímu nerovnoměrnému zatížení, oslabení síly zádových svalů a nadměrnému svalovému napětí. Výsledkem je bolest, kterou lze odstranit pravidelným pohybem, jako je gymnastika, plavání nebo časté změny polohy těla. Pokud nedojde ke zlepšení, je vhodné využít sérii odborných rehabilitačních sezení nebo masáží, které mají na napjaté svaly uvolňující účinek.

Zbavte se bolesti

Abyste bolest vyléčili, můžete užívat volně prodejné léky proti bolesti nebo pravidelně cvičit, ale my chápeme, že ne každý má na cvičení čas nebo si přeje užívat léky. Jako alternativu jsme pro vás našli několik jednoduchých poloh, které můžete vyzkoušet, abyste se bolesti zad zbavili.

Pozice rotace těla

Tato pozice vám pomůže uvolnit zádové svaly a napětí v těle. Položte se pohodlně na záda, pokrčte kolena a poté je obě spusťte na jednu stranu, přičemž se snažte přesunout horní část těla na opačnou stranu. Pokud jste začátečníci, můžete horní polovinu těla držet v klidu a rovně. Dbejte na to, abyste nezvedali boky ani záda a drželi je v jedné linii s povrchem. V této poloze vydržte 2–3 minuty a poté vyměňte strany. Tento postup opakujte několik minut a pocítíte rozdíl.

Pozice kobry nebo Sfingy

Tato pravděpodobně nejjednodušší pozice z našeho seznamu, která je ve světě jógy běžně známá jako „kobra“ nebo „sfinga“, jednoduše vyžaduje, abyste si z větší části pohodlně lehli. Tato pozice vám skutečně pomůže napravit držení těla a posílit břišní svaly. Navíc poskytuje oporu vašim zádům, čímž zmírňuje bolest.

Lehněte si naplocho na břicho s nohama u sebe. Pomalu položte lokty pod ramena a zvedněte obličej vzhůru jako pyšná sfinga. Ramena nechte uvolněná, ale snažte se zvedat páteř tak, aby se spodní část těla stále dotýkala povrchu. V této poloze vydržte minutu až dvě. Opakujte 4–5krát. Nezapomeňte – nesnažte se to přehánět. Protahujte se jen tak, jak to vaše tělo zvládne.

Fotografie: Freepik

Přitahování kolen k hrudníku

Bolesti zad a dolní části zad zmírníte, když se o tuto pozici pokusíte vždy jen na několik minut. Lehněte si na záda a pokrčte kolena. Nohy mějte položené na zemi. Jedno koleno přitáhněte k hrudníku a druhé držte rovně a v klidu. Vydržte několik sekund a cvik opakujte 3–4krát. Vyměňte kolena. Při této pozici se váha vašeho těla soustředí na záda, čímž se napjatým svalům dostane tolik potřebné přirozené masáže.

Vytvořte svým tělem „čtyřku“

Tato pozice, známá jako pozice holuba, protahuje stehna a boky a snižuje napětí v dolní části zad. Lehněte si na záda a pokrčte kolena. Pomalu překřižte pravou nohu a položte ji přes levé koleno, čímž vytvoříte „čtyřku“. Nyní se snažte levou nohu posunout směrem k hrudníku. Vydržte tak několik minut a poté vyměňte strany. Opakujte podle potřeby.

Fotografie: Freepik

Studie provedená v roce 2017 zjistila, že pokud jde o úlevu od bolesti zad, je pozice holuba nejúčinnější. Tato pozice vám pomůže napravit držení těla i škody způsobené hodinami sezení v jedné poloze.

Zdroj: Healthline