Bolest břicha může značit vážné zdravotní problémy. Co vás trápí, když vás bolí levá strana?

Fotografie: Freepik

Jakákoliv bolest není příjemná. Bolest v oblasti břicha nás může upozorňovat na různá onemocnění. Obzvláště bolest na levé straně má své specifické zdravotní důvody, říká lékařka Deborah Weatherspoon.

Jedná se o velmi častý příznak, který se objevuje u všech věkových kategorií. Je to také jedna z nejčastějších příčin návštěvy odborného lékaře. Bolest v levé oblasti břišní totiž může značit mnoho onemocnění a je potřeba důkladná diagnostika, aby se zjistila její pravá příčina. Může se totiž jednat o pouhou neškodnou křeč, ale například i o aneurysma, které má doživotní následky. 

Fotografie: Pexels

Pro správnou diagnózu jsou potřeba další příznaky

Jedním z důvodů bolesti břicha může být divertikulitida. Jedná se o zánět, který se vyskytuje v malých kapsičkách našeho tlustého střeva. Je to ta nejčastější příčina a toto onemocnění doprovází příznaky, jako je zvýšená tělesná teplota, zimnice nebo krvácení z konečníku. Příčinou může být také kolitida, což je zánět v oblasti tlustého střeva. Tato bolest není náhlá, naopak se postupně zvětšuje. Doprovodným příznakem je nejen průjem, ale i únava a zimnice. 

Fotografie: Pexels

Častým problémem je také gastritida, to je obecné označení pro zánět v oblasti žaludeční stěny. Jeho důvodem může být infekce nebo nadměrné užívání alkoholu. Pro zjištění správné diagnózy je zapotřebí důkladná anamnéza a vyšetření u specialisty. Příznaky mohou být náhlé, ale i postupné. Podle toho pak onemocnění rozdělujeme na akutní a chronické. Zánět žaludku může vést až ke vzniku nepříjemných vředů. 

Příčin je mnoho, od méně závažných k těm více

Pro bolest spojenou s gastritidou je typické, že se objevuje hlavně v noci a po jídle má tendenci odeznít. Její lokalizace je v horní části břicha. Doprovodnými příznaky může být zvracení a tmavá stolice. Pacienti s těmito onemocněními také velmi rychle ztrácí tělesnou hmotnost. Problém se však může nacházet také v aortě, která přivádí krev do našeho těla. Pokud se v ní vytvoří hrudka, hrozí její trvalé poškození. Tento stav je velmi kritický, může nás ohrozit i na životě. 

Fotografie: Pexels

Může se však jednat i o pouhé podráždění, které bývá často spojeno se stresem, těhotenstvím nebo nezdravou stravou. Pokud tyto problémy po čase neodezní, je zapotřebí vyhledat odborníka a svůj stav s ním konzultovat. U žen může tato bolest signalizovat i problém s vaječníky. Může se jednat o nebezpečnou cystu, proto je zapotřebí důkladné vyšetření. Bolest může naznačovat také problém v oblasti vylučování, a to hlavně s močovým měchýřem a ledvinami. 

Zdroj: Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]