Problémy s artritidou pomůže zmírnit úprava jídelníčků

Fotografie: Freepik

Pokud vás trápí bolesti kloubů, sami dobře víte, že je to běh na dlouhou trať a s velmi nejistým výsledkem. Artritida představuje vážné poškození kloubů, které s sebou nese nejen pohybová omezení, ale také všudypřítomnou bolest, která vám znemožňuje věnovat se svým oblíbeným aktivitám.

Na vině mohou být jednak genetické dispozice, poruchy metabolismu, zlomeniny kloubů nebo opakované drobné úrazy, ale tuto nemoc si můžete přivodit i nadváhou nebo zhoršenou činností ledvin.

Mezi nejčastější projevy patří bolest a ztuhlost kloubů, ale také reakce na teplo a chlad, zhoršení pohyblivosti a bolesti, které nemusí nijak souviset s pohybem. Při artritidě můžete bolest či diskomfort zažívat prakticky pořád, a to i když odpočíváte. Jde s těmito příznaky něco dělat? Nejdůležitější je samozřejmě znát svou diagnózu a konzultovat léčebný postup s lékařem. Roli však hraje také stravování. Vaše strava by měla obsahovat dostatečné množství selenu, zinku, bílkovin, zejména pak kolagenu. Co tedy jíst, abyste se vy i vaše klouby cítili lépe?

Brokolice, kapusta a zelí

Tato listová zelenina obsahuje dostatek potřebných živin, které přispívají nejen k udržení zdravé hmotnosti, ale také k obnovování chrupavky a zlepšení metabolických procesů.

Tučné ryby

Ty by měly do vaší stravy patřit za každých okolností, nejen když řešíte potíže s klouby. Patří totiž k vůbec nejzdravějším potravinám, které vám dodávají nezbytné živiny jako jsou omega-3 mastné kyseliny. Ty mimo jiné zabraňují zánětlivým procesům v těle a pomáhají tělu regenerovat.

Třešně

Pokud milujete ovoce, zkuste vsadit na třešně. Zejména v sezóně jsou snadno k sehnání a jejich svěží chuť vám může příjemně ozvláštnit jídelníček. Barvivo, které jim dává jejich typickou zářivě červenou barvu, je navíc skvělým pomocníkem při boji proti artritidě. Ulevuje od bolesti kloubů a podporuje regeneraci kloubů i svalů.

Vitamín C

Věřte tomu nebo ne, ale vědci tvrdí, že většina současné populace má nedostatek vitamínu C. Přitom tento vitamín je naprosto zásadní, jde-li o prevenci jakýchkoliv chorob, včetně artritidy. V potravinách se přirozeně vyskytuje méně vitamínu C než dříve, a proto bychom jej měli všichni suplementovat. Antioxidanty, které obsahuje, nás mohou ochránit i před artritidou. Dopřejte si nejen dostatek ovoce a zeleniny, ale pořiďte si i vhodný prostředek, jak vitamín C doplňovat uměle.

Fotografie: Pixabay, Freepik

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]