Blížící se smrt má nejspecifičtější vůni vůbec. Známá paliativní sestra odhalila podivuhodný příznak

Fotografie: Depositphotos

Jen málokdo z nás má přímý kontakt s pracovníky v hospicu. Zaměstnanci tohoto místa se věnují pomoci lidem v jejich posledních chvílích. 

Katarzyna Kalduńska nám otevírá dveře do tajemného světa hospiců prostřednictvím svého populárního kanálu na tiktoku. Jako paliativní sestra se věnuje péči o těžce nemocné lidi v jejich posledních chvílích. Její otevřenost na sociální síti si získala srdce tisíců sledujících a umožňuje nahlédnout do života a smrti na těchto zvláštních místech. Katarzyna se nebojí zodpovědět otázky o „vůni smrti“ a bolesti v posledních chvílích, což nám pomáhá lépe pochopit péči o umírající a ocenit náročnou práci hospicového personálu.

Život a smrt

Hospicům se někdy přezdívá „místa, kde je stále přítomný dech smrti“. Pacienti, kteří zde končí svůj život, čelí utrpení, ale také mají podporu zkušeného personálu. Mnoho lidí zajímá, jaké jsou život a smrt mezi stěnami těchto institucí. Díky aktivitě Katarzyny Kalduńské na tiktoku, která získala více než 58 000 sledujících, mají možnost nahlédnout do různých aspektů práce v hospicu. Internetoví uživatelé jí často pokládají různé otázky, od praktických až po hluboce emotivní.

Vůně smrti

Jedna z nejčastěji kladených otázek se týká „vůně smrti“. Co to vlastně je a dá se ji vnímat? Katarzyna poskytuje odpověď: „Je to vůně rozkládající se tkáně, vůně jater. Možná to zní hrozně, ale někdy má podobu zatuchlého masa v lednici. Tuto vůni jsem cítila, už když jsem dříve pracovala na jednotce intenzivní péče u nedonošených dětí. A když ji ucítíte, poznáte, že smrt je blízko. Přijde okamžik, kdy jdete za pacientem a ucítíte ji… A pak víte, že proces umírání začíná, nebo už začal,“ vysvětluje.

Smrt je přirozenou součástí života. Jaké pocity člověk v tento moment prožívá?

Další důležitou otázkou, která mnoho lidí trápí, je, zda umírající lidé pociťují bolest. Katarzyna zdůrazňuje, že toto téma má v její práci zásadní význam. Snažíme se, aby bolest nebyla přítomná. Někteří lidé trpí velkými bolestmi, zejména u nádorových onemocnění, pokud je tam tlak, nádor nebo dušnost. V hospicu se snažíme vypořádat s bolestí, to je naše hlavní poslání.“

@kasik1981 Odpowiadanie użytkownikowi @marcinkuki5 #DomHospicyjnywPruszczuGdanskim #powiatgdanski #opiekapaliatywna #pruszczgdanski #pielęgniarstwo #powiatnowodworski #pielęgniarka #nowotwór #śmierć ♬ Relaxing Japanese-style piano song inviting nostalgia – Akiko Akiyama

Katarzyna Kalduńska prostřednictvím svých příběhů na tiktoku poskytuje informace o mnoha aspektech práce v hospicu a vhled do náročné, ale důležité profesní oblasti. Její upřímnost je cenným zdrojem informací pro ty, kteří chtějí pochopit, jak vypadá péče o umírající.

Zdroj: Webniusy

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]