Rakovina vaječníků je riziková zejména bez včasné léčby. Mezi příznaky patří i nadýmání a únava

Fotografie: Depositphotos

Rakovina vaječníků je nebezpečné onemocnění, které může mít vážný dopad na lidské zdraví. Pokud jej rozpoznáte, co nejrychleji kontaktujte lékaře.

Rakovina vaječníků je velmi nebezpečný problém, ke kterému dochází v důsledku nekontrolovatelného množení buněk ve vaječnících. Neléčení tohoto onemocnění může vést k rozšíření nádoru do dalších částí těla a způsobit vážné nebezpečí nebo dokonce i smrt, říká doktorka Faith Selchick. Je proto důležité, abyste si dávali pozor na typické příznaky a v případě jejich rozpoznání co nejrychleji kontaktovali svého lékaře.

Příznaky rakoviny vaječníků

Časné známky a příznaky rakoviny vaječníků lze někdy snadno přehlédnout, neboť mohou připomínat jiné, méně závažné problémy, což výrazně ztěžuje včasné rozpoznání onemocnění. Vážné symptomy poté nastávají až v pozdějších fázích, kdy se rakovina začíná šířit do dalších částí těla a začíná ovlivňovat celý organismus. Prvotní známky mohou zahrnovat:

 • nadýmání břicha, tlak a bolest,
 • abnormální plnost po jídle,
 • potíže s trávením či
 • častější nutkání jít močit.

Ačkoli se tyto symptomy mohou týkat řady dalších stavů, v případě rakoviny vaječníků se objevují zpravidla každý den a mohou být velmi intenzivní. Již to by mělo být prvotní výzvou k tomu, abyste si raději došli k lékaři a nechali se vyšetřit, což vám poskytne více informací. Jak se onemocnění začne šířit do dalších částí těla a zhoršovat, mohou se objevit další příznaky, včetně:

 • únavy,
 • špatného trávení,
 • bolesti zad,
 • menstruační nepravidelnosti (krvácení mimo normální cyklus),
 • bolestivého styku,
 • ztráty chuti k jídlu,
 • ztráty váhy a
 • změn ve vyprazdňování, jako je zácpa.
bolest břicha, zácpa
Fotografie: Pexels

Pokud tyto známky přetrvávají, jedná se podle lékařky Christiny Chun o jasnou známkou toho, že je s vaším tělem něco v nepořádku a měli byste to raději řešit s odborníkem.

Strávila 10 let v bolestech, než se dočkala správné diagnózy. 95 % žen si tento příznak plete s menstruací

Těžké příznaky a jak se před problémem chránit

Pokud rakovina dosáhla pozdějšího stadia bez zásahu, mohou se u některých žen vyvinout další nebezpečné problémy, jako je hromadění tekutiny kolem plic nebo v břiše a obstrukce nebo blokáda trávicího traktu. Tyto známky vyžadují okamžitý zákrok a snižují pravděpodobnost úspěšné léčby. Co se týče prevence, neexistují žádné osvědčené způsoby, jak zcela eliminovat riziko vzniku rakoviny vaječníků.

Mezi faktory, které však riziko onemocnění mohou snižovat, patří užívání perorálních antikoncepčních pilulek, kojení, těhotenství a chirurgické zákroky, jako je podvázání vejcovodů nebo hysterektomie – je také důležité poznamenat, že rakovina vaječníků je častější u žen nad 60 let. Na webu ZdravéStravování jsme již dříve psali o příznacích rakoviny slinivky břišní.

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]