Bílkoviny jako základ aneb Zdravé hubnutí bez ztráty svalů

Padlo u vás definitivní rozhodnutí, že začnete hubnout a kladete si otázku, jak docílit nižší váhy, ale nepřijít přitom o své svaly? Případně snažíte se hubnout, počítáte kalorie jako šílení, ale stejně se vám nedaří dosáhnout požadovaných výsledků? Je v tom malý háček.

Nyní si patrně řeknete, že 500kcal je prostě 500kcal. Jeeenže ono to není úplně tak pravda. Podstatný rozdíl je v tom, co s těmi kilokaloriemi zároveň do vašeho těla vpravujete. Jestliže si například dáte v restauraci kuřecí čínu s bílou rýží, kde přijmete zároveň nezdravé tuky, cukry, sacharidy anebo doma poctivě a zdravě připravené maso se zeleninou a quinou.

Tabulkově to možná vychází stejně, ale s vaším tělem se dějí rozdílné věci. Kvalita potravin a jejich zpracování hraje zásadní roli. Tudíž podstatné je nejen to, kolik toho vaše tělo kaloricky příjme (příjem vs. výdej), ale i to, co do svého těla dostanete – špatné sacharidy, nezdravé tuky, cukry nebo vhodné cukry, vhodné sacharidy, hodné tuky, bílkoviny. To je jediná podstata, jediná cesta k vytoužené postavě.

Hubnutí na úkor okrádání organismu

Řada lidí se snaží zhubnout tím, že si vysvětlí příjem vs. výdej tak, že musí své tělo začít šidit a snížení příjmu praktikují tak, že zkrátka vynechají nějaké jídlo, případně sníží porce. STOP. To je celé špatně. Vynechávat snídaně nevadí, pokud člověk nepociťuje hlad a dožene-li příjem zdraví prospěšných látek v ostatních jídlech. Snídaně však může být z energetického pohledu tím nejbohatším jídlem – rozhodnutí je tedy na vás. Nicméně hladovět úmyslně není dobrá cesta. Jak tedy zhubnout a nepřijít o svaly?

Záleží na mnoha faktorech. Kolik toho člověk chce zhubnout a zda cvičí či nikoliv. Ovšem chcete-li minimalizovat tyto ztráty, pak se zaměřte na dostatečný příjem potravin s obsahem bílkovin a zdravých tuků. Tofu, vejce, tvaroh, libové maso, ryby, luštěniny, quinoa, avokádo, ořechy, semínka atd. Nehubněte tak, že ukradete svému tělu jedno či dvě jídla za den, ale tak, že se doslova projíte k hubenosti. Klíčem jsou správné potraviny a především pak to, jak si je připravíte. S polotovary půjde hubnutí špatně a stejně tak se smaženými jídly, byť by to kaloricky odpovídalo normám.

Obrázek: pixabay.com