Hubnutí bez jojo efektu: Rafinované sacharidy na talíři nahradí bílkoviny a zelenina

Fotografie: Depositphotos

Bezpečné hubnutí je základem úspěchu. Ztráta hmotnosti by měla nabídnout nejen krásné tělo, ale i podpořit zdraví. K tomu vám pomůže pár jednoduchých kroků.

Cílem hubnutí je pro většinu lidí získat ideální postavu do plavek. Ztráta tělesné hmotnosti však nemusí poskytnout pouze estetické výsledky, ale i zdravotní. V některých případech vám může lékař doporučit úbytek váhy jako léčbu některých zdravotních problémů. Může vám sám pomoci nastavit hubnoucí proces tak, aby byl pro vás co nejbezpečnější, což je úbytek 0,5 až 1 kg za týden, říká doktorka Katherine Marengo. Značně tak snížíte šanci tzv. jojo efektu.

Omezte rafinované sacharidy

Jedním ze způsobů hubnutí je omezení cukrů. To by mohlo být možné s nízkosacharidovým stravovacím plánem nebo snížením rafinovaných sacharidů a jejich nahrazením celozrnnými výrobky. Nebudete mít tolik hlad a obecně budete jíst méně kalorií. S nízkosacharidovým stravovacím plánem využijete pro energii místo sacharidů spalování uloženého tuku.

Jezte bílkoviny, tuky a zeleninu

Snažte se zahrnout různé potraviny do každého jídla. Abyste vyvážili svůj talíř, pokrmy by měly obsahovat zdroje bílkovin, tuku a zeleninu. Konzumace doporučeného množství bílkovin je zásadní pro udržení zdraví a svalové hmoty při hubnutí. Nebojte se jíst tuky, vaše tělo stále vyžaduje zdravé tuky bez ohledu na to, jaký stravovací plán si zvolíte.

Olivový a avokádový olej jsou skvělou volbou pro zařazení do vašeho jídelníčku. Ořechy, semínka, olivy a avokádo jsou také chutné a zdravé doplňky. Ostatní tuky, jako je máslo a kokosový olej, by měly být používány pouze s mírou kvůli jejich vyššímu obsahu nasycených tuků. Naložte si talíř plný listové zelené zeleniny. Je nabitá živinami a můžete sníst velké množství, aniž byste výrazně zvýšili kalorie a sacharidy.

voda zelenina
Fotografie: Pixabay

Rozpohybujte své tělo

Cvičení, i když není k hubnutí nezbytně nutné, vám může pomoci zhubnout rychleji. Zvláštní výhody má zvedání závaží. Díky této aktivitě spálíte kalorie a pomůžete zabránit zpomalení metabolismu, což je běžný vedlejší účinek hubnutí.

Zdroj: Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]