Koktejly nahrazující jídlo jsou nyní trendy způsobem hubnutí. Šetří hlavně čas a námahu

Fotografie: Depositphotos

Jídla v prášku a koktejly se staly populární volbou pro ty, kteří chtějí zhubnout. Tyto produkty jsou nabízeny jako rychlá alternativa k přípravě a konzumaci tradičních jídel. 

Na rozdíl od proteinových koktejlů jsou koktejly nahrazující jídlo určeny k zajištění výživové hodnoty plnohodnotného jídla. Některé jsou připraveny v plechovce nebo láhvi, zatímco jiné se dodávají v práškové formě, kterou lze smíchat s mlékem nebo vodou. Většina koktejlů nahrazujících jídlo obsahuje 200–400 kalorií a dostatečné množství bílkovin, vlákniny a základních vitamínů a minerálních látek. Z tohoto důvodu jsou koktejly nahrazující jídlo pohodlným způsobem, jak si na cestách zajistit zdravé nízkokalorické jídlo, říká doktorka Becky Bell.

Mohou vám pomoci vyhnout se nezdravým jídlům

Koktejly nahrazující jídlo jsou přenosné a pohodlné a mohou vám pomoci odolat pokušení dopřát si nezdravé zpracované potraviny. Jednou z největších překážek při hubnutí je čas potřebný k přípravě zdravých jídel. Když jste ve stresu nebo spěcháte, je mnohem snazší sáhnout po zpracovaných polotovarech nebo podlehnout rychlému občerstvení.

Typické zpracované potraviny bohužel mohou vaše úsilí o hubnutí vážně zhatit. Většina z nich je plná cukru, rafinovaných sacharidů a umělých přísad, navíc postrádají prospěšné živiny. Koktejly nahrazující jídlo se dají snadno pít na cestách a jsou výrazně zdravější alternativou rychlého občerstvení.

Poskytují živiny, které mohou v tradiční stravě chybět

Koktejly nahrazující jídlo jsou navrženy tak, aby poskytovaly všechny živiny, které byste měli konzumovat v kompletním jídle. Když omezíte přísun kalorií, může být obtížné získat ze stravy všechny potřebné živiny. Koktejly jsou často obohaceny o živiny, které mohou vyplnit váš nedostatek živin, zatímco snižujete příjem kalorií.

Nejlepší koktejly nahrazující jídlo obsahují bílkoviny, vlákninu a důležité vitamíny a minerály. Mnoho komerčních koktejlů je například dobrým zdrojem živin, jako je vápník, draslík, železo a vitamín D, které mnoha lidem v jejich stravě chybí.

Mohou vám pomoci rychleji zhubnout

Snížení příjmu kalorií je klíčem k hubnutí. Dodržování nízkokalorické diety však může být náročné, zejména pokud nakonec pocítíte hlad. Koktejly nahrazující jídlo vám mohou pomoci cítit se sytí a zároveň přijímat méně kalorií. Mohou vám rovněž pomoci s udržením hmotnosti po dosažení váhového úbytku.

Fotografie: Depositphotos

Některé z nich mají vysoký obsah bílkovin

Ne všechny koktejly nahrazující jídlo jsou stejné. Nicméně mnohé z nich mají vysoký obsah bílkovin, což je jedna z nejdůležitějších živin při hubnutí. Strava s vyšším obsahem bílkovin vede k většímu pocitu sytosti, díky čemuž sníte během dne méně kalorií.

Kromě toho je vysokoproteinová dieta spojena s dalšími výhodami, jako je snížení množství tělesného tuku, méně břišního tuku a lepší udržení hmotnosti. A konečně, některé koktejly nahrazující jídlo mají vyšší obsah bílkovin než jiné, takže si vyberte koktejl s vysokým obsahem bílkovin a nízkým obsahem cukru.

Potenciální problémy s koktejly nahrazujícími jídlo

Koktejly nahrazující jídlo jsou populární volbou pro hubnutí, nicméně je třeba si uvědomit, že mohou mít omezenou nutriční hodnotu a přinášet riziko přejídání. Navíc mohou obsahovat umělá sladidla, konzervanty a chemické látky, které mohou mít negativní dopad na zdraví.

Pokud se rozhodnete nahradit celé jídlo koktejlem, může to vést k nedostatku živin a zpomalení vašeho úsilí o hubnutí. Je důležité kontrolovat svůj celkový příjem kalorií a nezpůsobovat si tím potenciální riziko pro zdraví. Pokud se rozhodnete pro použití koktejlů jako součásti diety, je nezbytné se ujistit, že obsahují všechny potřebné živiny a vitamíny pro zdravé fungování těla.

Diety obecně při hubnutí nefungují. Dlouhodobé hubnutí vyžaduje dlouhodobé změny životního stylu. Pití koktejlů nahrazujících jídlo vám sice může pomoci zhubnout, ale nedonutí vás změnit stravovací návyky. Pokud se po ukončení nahrazování jídla koktejly jednoduše vrátíte ke svým starým stravovacím návykům, pravděpodobně opět přiberete.

Zdroj: Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]