Běžecký seriál s panem Milošem Škorpilem 1.díl

Mnoho lidí začalo v rámci zdravého životního stylu věnovat pozornost různým sportovním aktivitám, kde se mimo jiné řadí i běh. Přesto existuje ještě stále mnoho lidí, kteří z různých důvodů na tento sport, zanevřelo. Pravdou je, že se mnohdy jedná buď o zkreslené, nebo téměř nulové informace a výjimku netvoří ani výmluvy, aby se takový člověk sportu téměř vyhnul. Pro ty, kteří se do běhání přece jen hodlají pustit, přinášíme seriál otázek a odpovědí. Doufáme, že uspokojivé odpovědi vám nabídne pan Miloš Škorpil-běžecký ultramaratonec, trenér a zakladatel první běžecké školy. Jestliže budete mít, na pana Škorpila dotazy, můžete je zasílat rovnou do naší redakce. Postupně budou všechny zpracovány.

1. Jaký rozdíl je mezi rozcvičkou a protažením těla po běhání?

Hlavní rozdíl mezi rozcvičku a protažením je v čase, kdy kterou činnost vykonáváme. Rozcvičku je nutné provádět před během, protažení naopak až po něm, nikdy ne obráceně.

Během rozcvičky dochází k zahřátí organismu, přípravě těla na zátěž a především k zahřátí a prokrvení ztuhlých svalů. Proto je nejvhodnější volit lehké pomalé proběhnutí, rychlou chůzi nebo poskakování na místě. Po doběhnutí, když je naše tělo dostatečně zahřáté a svaly prokrvené a okysličené, je vhodné provést kvalitní protažení nejenom kvůli zmenšení svalového napětí, ale především kvůli snížení rizika zranění.

2. Co běhání a doplnění ztracených živin – tekutin?

Zatímco v průběhu běžného dne stačí přijmout 2 – 3 litry tekutin, v den, kdy se rozhodnete běhat, je nutné vypít přibližně 1 – 1,5 litry navíc. Pitný režim byste měli vždy volit v závislosti na vnějších podmínkách, délce a profilu trasy, která vás čeká, a na jeho úpravě začít pracovat přibližně 2 hodiny před startem. Ideální je vypít sklenici pramenité vody 30 minut před během a v jeho průběhu přijímat tekutiny raději častěji, ale v malých dávkách. Konkrétně za jednu hodinu rekreačního běhu by měl běžec vypít 0,5 až 0,8 litru, nejlépe rozložených do 4 – 5 dávek. Na doplňování tekutin je důležité myslet i po dokončení běhu. I zde platí pravidlo malých dávek a vypít přibližně 1 l za hodinu rozdělený na 2 – 3 dcl sklenky.

Z redakce děkujeme panu Škorpilovi, že si udělal čas na zodpovězení otázek. Můžete se těšit na další díly a zajímavé informace ze světa sportu – běhání.