Víte o tom, že odborníci doporučují běhat každý den? Ovšem všeho s mírou…

Každodenní běh může mít podle nejnovějších průzkumů ohromné přínosy pro zdraví. Běh 5 až 10 minut denně je naprosto dostačující a pomůže snížit srdeční záchvaty, mrtvice a jiná vážná onemocnění. Studie prokazují, že nejlepších přínosů pro lidské zdraví se dosahuje, nepřesáhne-li běh 4,5 hodiny týdně, což znamená, že není potřeba běhat hodiny denně.

Tato zpráva možná potěší ty, co zdlouhavé běhání nebaví. Běh je cvičení s vysokým dopadem na tělo, kdy přetrénování může vést ke zranění. Kolik toho hodláte naběhat záleží na vašich cílech a fyzické kondici. Mimo běhání se doporučuje zařadit i silová cvičení – tedy cvičení zaměřené na budování a zpevňování svalů. Zajímá-li vás více o výhodách a rizicích každodenního běhu, pak pokračujte ve čtení článku.

Jaké jsou výhody každodenního běhu?

  • Běh 5 až 10 minut denně v mírném tempu (6,6 mil za hodinu) má prospěch na lidské zdraví. O jakých prospěších je řeč?

  • Snížení rizika úmrtí na infarkt či mrtvici

  • Nižší riziko kardiovaskulárních onemocnění

  • Nižší riziko vzniku rakoviny

  • Nižší riziko vzniku neurologických onemocnění, jako jsou Parkinsonova a Alzheimerova choroba

Těchto přínosů lze dosáhnout minimálním trávením pohybu, jako je běh. Skupina vědců z Holandska doporučuje provozovat běh 2,5 hodiny týdně (30 minut denně 5 dní v týdnu), abyste získali maximální výtěžek dlouhověkosti.

Chcete-li podpořit své zdraví a vytěžit z běhu ještě více pozitiv, přidejte kvalitní spánek a dobrou náladu. Mimo běhu, pokud vás zrovna běh nějak neoslovil, můžete zkusit chůzi, jízdu na kole nebo koloběžce, plavání, zdraví velmi prospívá také jóga.

Je bezpečné běhat každý den?

Ano je. Každodenní cvičení (pokud se to nepřehání) včetně běhání snižuje riziko úrazů, neboť se při něm posiluje celé tělo a zlepšuje se hustota kostí. Benefity ze cvičení se rozhodně netýkají pouze srdce a tělesné váhy. Ovšem i když chcete běhat od 5 do 30 minut denně je vhodné dodržovat pravidla, jako jsou

  • Protažení před tréninkem (byť by běh trval pouhých 5 minut)

  • Kvalitní obuv (vhodná buď pro venkovní aktivity nebo běh na páse)

  • Postupné navyšování zátěže, délky běhu apod.

  • Střídání pohybových aktivit – k běhu je vhodné přidat i další cvičení. Jak by takový trénink vypadal? Protažení (zahřátí a aktivace svalů aspoň 3 minuty), běh 5 minut, jakékoliv cvičení (činky, vlastní váha) 5 až 10 minut, finální strečink 5 až 10 minut.

Proč je vhodné přidat další cvičení?

Jakékoliv jiné cvičení je přínosem i pro ostřílené běžce. Díky němu lze předcházet zraněním, doplníte trénink o posílení i jiných svalových skupin, zlepšujete tak pevnost a flexibilitu těla a v neposlední řadě další cvičení vnese do každodenního pohybu vítanou změnu.

Obrázky:pixabay.com